Urząd Miasta apeluje do mieszkańców

Urząd Miasta apeluje do mieszkańców
Fot. RS

Urząd Miasta w Elblągu wystosował apel do mieszkańców i przedsiębiorców

W związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z rozwojem nowego koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19, mając na celu podjęcie dalszych działań ograniczenia przenoszenia czynników chorobotwórczych, Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Elblągu zwraca się do przedsiębiorców i instytucji, gdzie występuje kontakt większej ilości osób w ograniczonej przestrzeni, o:

  1. Zwiększenie świadomości osób przebywających na terenie firm/instytucji poprzez przekaz informacji i promocję właściwych postaw względem zagrożenia, niezbędne informacje można uzyskać na stronach Sanepidu i rządowych np.: gov.pl/web/koronawirus (np. wywieszenie informacji w miejscach ogólnodostępnych – na tablicach ogłoszeń, klatkach schodowych, przekazanie informacji pracownikom drogą elektroniczną na służbowe skrzynki mailowe, skrzynki listowne lokatorów).
  2. Umożliwienie pracownikom wykonywania pracy zdalnej (z domu), odebranie zaległych urlopów, przesunięcie zamierzeń i zadań na późniejsze terminy. Unikanie spotkań w większej ilości osób/pracowników, ograniczenie kontaktów z klientami do minimum, preferowanie – jeżeli to możliwe – udzielania informacji i przyjmowanie dokumentacji drogą elektroniczną.
  3. Zwiększenie częstotliwości odkażania miejsc i rzeczy użytkowanych przez osoby z zewnątrz, np. klamki drzwi, włączniki świateł, poręcze, kosze i wózki na zakupy, powierzchnie blatów obsługowych, powierzchnie stołów i inne powierzchnie dostępne wielu osobom. W szczególności dotyczy to sklepów.
  4. Indywidualne rozważenie możliwych kierunków zakażenia pracowników lub klientów przez użytkowanie rzeczy lub pomieszczeń firmy/instytucji i podjęcie działań przeciwdziałających przenoszenia wirusa (np. odkażanie powierzchni).
  5. Ograniczenie rozliczenia gotówką za zakupiony towar, preferowanie rozliczenia bezgotówkowego (karty płatnicze). Ograniczenie punktów kontaktu z osobami z zewnątrz. Jeżeli to możliwe, należy zabezpieczyć szybą lub pleksą stanowiska mające kontakt z osobami z zewnątrz.
  6. Indywidualne, obywatelskie stosowanie się do zaleceń dotyczących higieny osobistej i zapobiegania przenoszenia wirusa między osobami (im więcej osób będzie stosować się do zaleceń, tym bardziej możliwość i szybkość przenoszenia wirusa zostanie ograniczona).
  7. Promowanie postaw obywatelskich w obliczu zagrożenia i pamiętanie, że my sami możemy przebyć chorobę w sposób umiarkowany a jednocześnie możemy nieświadomie przenieść wirusa na inne osoby u których choroba może mieć ciężki przebieg.
Oprac. Red.
Inf. nadesłana
Fot. Rafał Sułek / arch. redakcj
Print Friendly, PDF & Email