UNWTO: Z powodu koronawirusa globalna turystyka poniosła straty w wysokości 460 mld dolarów

UNWTO: Z powodu koronawirusa globalna turystyka poniosła straty w wysokości 460 mld dolarów
Fot. Pixabay

460 mld dolarów wyniosły straty w światowej turystyce w pierwszym półroczu 2020 r., wywołane pandemią koronawirusa – podała we wtorek Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO). – Jest to sektor, z którego utrzymują się miliony ludzi – alarmował sekretarz generalny organizacji Zurab Pololikaszwili.

UNWTO wyliczyła, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku liczba turystów zagranicznych na całym świecie zmniejszyła się o 65 proc. Spowodowało to straty pięć razy większe od tych, jakie poniosła globalna turystyka w czasie światowego kryzysu w 2009 roku.

Według Organizacji zainteresowanie międzynarodowymi podróżami w sierpniu może sugerować, że w całym 2020 roku liczba zagranicznych turystów zmniejszy się o 70 proc. w porównaniu z poprzednimi latami.

– Powrót do poziomu z 2019 r. pod względem podróży zagranicznych turystów zajmie od dwóch do czterech lat – szacuje ta mająca swoją siedzibę w Madrycie agenda ONZ.

Na początku maja UNWTO przewidziało spadek liczby turystów zagranicznych o 60 do 80 proc. na rok 2020, ze stratami, które mogą wynieść łącznie od 910 mld do 1,2 bln dolarów. Agencja obawia się także, że „zagrożonych jest 100-120 mln miejsc pracy w turystyce”.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email