Unijna komisarz ds. zdrowia: Nowe warianty wirusa oznaczają, że jeszcze nie wygraliśmy z pandemią

Unijna komisarz ds. zdrowia: Nowe warianty wirusa oznaczają, że jeszcze nie wygraliśmy z pandemią
Fot. Pixabay

Nowe warianty koronawirusa oznaczają, że jeszcze nie wygraliśmy z pandemią i jesteśmy od tego jeszcze daleko – powiedziała we wtorek podczas debaty w Parlamencie Europejskim unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides.

– Zamknęliśmy jednak pewien rozdział. Rozpoczynamy rok, mając nadzieję, że zakończymy pandemię. Jest światło w tym tunelu. Grupy priorytetowe zostały zaszczepione z wykorzystaniem szczepionek Pfizera i Moderny. Nowe szczepionki wkrótce zostaną dopuszczone na rynek. AstraZeneca już złożyła wniosek. W najbliższych miesiącach tych wniosków do EMA (Europejskiej Agencji Leków) wpłynie więcej – dodała komisarz UE w trakcie debaty nad sytuacją epidemiczną.

Kyriakides wskazała, że UE musi doprowadzić do sytuacji, w której wirus został zwalczony na całym świecie. – Od pierwszego dnia pandemii zdecydowaliśmy, że naszą odpowiedź na pandemię będziemy ustalać wspólnie – zaznaczyła. Dlatego podziękowała krajom UE za wysiłki na rzecz utrzymania wspólnego frontu w walce z pandemią. – Musimy doprowadzić do tego, żeby każdy, kto chce się zaszczepić, mógł to zrobić na całym świecie – podkreśliła.

Komisarz powiedziała, że wie, iż PE domaga się większej transparentności w kwestii umów podpisywanych z firmami farmaceutycznymi na zakup szczepionek. – Pamiętajcie jednak, że musimy przestrzegać zasad dotyczących poufności. Postaramy się jednak udostępniać jak najwięcej informacji – oświadczyła Kyriakides, zwracając się do europosłów.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
Print Friendly, PDF & Email