Ulga rehabilitacyjna a samochód, czyli jak rozliczyć się z fiskusem? cz. 3

Ulga rehabilitacyjna a samochód, czyli jak rozliczyć się z fiskusem? cz. 3
Fot. Adminstrator

Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną lub masz na utrzymaniu taką osobę, to pamiętaj, że rozliczając się z fiskusem za ubiegły rok, możesz odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatki związane z używaniem samochodu osobowego. Jakie zatem warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z takiej ulgi? Dzisiaj trzecia cześć poradnika dotyczącego ulgi rehabilitacyjnej.

W zeznaniu za 2010 r. podatnik ponownie ma prawo skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Dotyczy ona odliczania od dochodu kwoty wydatkowanej na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Dokonanie powyższego odliczenia wymaga spełnienia szeregu warunków – jednymi z nich niewątpliwie poniesienie wydatku, przewóz zaś musi być związany z zabiegami leczniczo-rehabilitacyjnymi.

Sam fakt posiadania niepełnosprawności i samochodu nie oznacza możliwość skorzystania z tegoż odliczenia.

Chcąc skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu używania samochodunależy pamiętać:

– samochód osobowy musi stanowić własność (współwłasność)  osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne zaliczone do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia;

– wykorzystywany jest dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, czyli w odliczeniu tym nie mieszczą się np. wizyty u lekarza (konsultacje), których celem jest jedynie rozpoznanie bieżącego stanu zdrowia pacjenta.

Odliczenie wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego nie wymaga ich dokumentowania. Jednakże w ramach czynności sprawdzających należy uprawdopodobnić fakt poniesienia wydatków np. wskazać miejsce i częstotliwość dokonywania zabiegów, okazać np. skierowania wydane przez właściwego lekarza, zaświadczenia lekarskie, kartę  zabiegową itp.

Przypomnijmy, z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać:
– osoby niepełnosprawne zaliczone  do I lub II grupy inwalidztwa,

– podatnicy posiadający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa, których dochód nie przekroczył 9120,

– podatnicy posiadających na utrzymaniu dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia.   Oprac. RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 6704

Print Friendly, PDF & Email