Ukraina: Znów najwyższy dobowy bilans infekcji koronawirusem – prawie 12 tysięcy

Ukraina: Znów najwyższy dobowy bilans infekcji koronawirusem – prawie 12 tysięcy
Fot. Pixabay

Na Ukrainie poprzedniej doby wykryto 11 787 zakażeń koronawirusem, zmarło 172 zainfekowanych – poinformował w piątek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. To drugi dzień z rzędu z rekordową liczbą zachorowań.

W ciągu minionego dnia przeprowadzono ok. 73 tys. testów na obecność koronawirusa, w tym ok. 47 tys. metodą PCR. Wyzdrowiało 6155 osób, hospitalizowano 1587 pacjentów, a najwięcej infekcji wykryto w Kijowie (1083).

Od początku pandemii zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono na Ukrainie u 512 652 osób, zmarło 9317 zainfekowanych, a 233 849 osób uznano za wyleczone.

Koronawirusem zakażeni są prezydent Wołodymyr Zełenski, szef jego biura Andrij Jermak, przewodniczący parlamentu Dmytro Razumkow oraz jego zastępca Rusłan Stefanczuk. Według źródeł portalu Ukraińska Prawda zakażenie wykryto od początku pandemii łącznie u ponad 70 deputowanych do Rady Najwyższej – czyli u co szóstego parlamentarzysty.

W związku z rozprzestrzenianiem się choroby ukraiński rząd zdecydował w środę o wprowadzeniu w kraju weekendowego lockdownu, który ma wstępnie trwać do końca listopada. Zgodnie z nowymi regulacjami w soboty i niedziele lokale gastronomiczne będą mogły obsługiwać klientów tylko na wynos, zamknięte mają być centra handlowo-rozrywkowe, placówki kulturalne, siłownie i baseny, większość sklepów. Władze niektórych miast zapowiedziały, że nie będą wdrażać tych restrykcji.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)
Print Friendly, PDF & Email