Ukraina: Tysiące osób bawiły się na Dniach Odessy. Wszczęto sprawę karną

Ukraina: Tysiące osób bawiły się na Dniach Odessy. Wszczęto sprawę karną
Fot. Pixabay

Na obchodach Dnia Miasta w Odessie i Dnieprze zebrały się dziesiątki tysięcy osób, które nie stosowały się do regulacji przeciwepidemicznych. Na organizatorów będzie nałożona kara, w związku z imprezą w Odessie wszczęto sprawę karną – przekazały ukraińskie organy ścigania.

Biuro prezydenta Wołodymyra Zełenskiego podało, że na poniedziałkowej naradzie przedstawiciele organów ścigania poinformowali szefa państwa o tym, że w związku z obchodami Dnia Odessy wszczęto postępowanie karne i trwa dochodzenie.

Na organizatorów wydarzeń w obu miastach nałożona będzie kara administracyjna w wysokości 170 tys. hrywien (ok. 23 tys. zł) – dodano. Jeśli w ramach dochodzenia okaże się, że obchody wpłynęły na wzrost zakażeń koronawirusem albo większą liczbę zgonów, zostanie wszczęta kolejna sprawa karna.

2 września, w Dzień Odessy, na Schodach Potiomkinowskich zebrały się tysiące osób, by wziąć udział w okolicznościowym koncercie. Na zdjęciach z wydarzenia widać, że obecni nie mieli na sobie maseczek i nie dotrzymywali dystansu. Następnego dnia oburzenie z powodu tego, jak wyglądało świętowanie w Odessie, wyraził minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

Na Ukrainie trwa tzw. kwarantanna adaptacyjna, polegająca na dostosowywaniu ograniczeń do sytuacji epidemicznej w danym regionie. W kraju są 84 043 aktywne przypadki SARS-CoV-2.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email