Ukraina: Łączna liczba wykrytych zakażeń koronawirusem przekroczyła 900 tysięcy

Ukraina: Łączna liczba wykrytych zakażeń koronawirusem przekroczyła 900 tysięcy
Fot. Pixabay

Na Ukrainie liczba wykrytych od marca zakażeń koronawirusem przekroczyła 900 tys. Minionej doby potwierdzono 6451 przypadków, 5154 osoby wyzdrowiały, a 93 zainfekowanych zmarło – przekazał w poniedziałek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

W niedzielę przeprowadzono ok. 26 tys. testów na obecność koronawirusa, w tym ok. 20 tys. metodą PCR. Najwięcej zakażeń wykryto w Kijowie i obwodzie odeskim – po około 600 przypadków. 1895 osób hospitalizowano.

W poprzednim tygodniu potwierdzono na Ukrainie ok. 79 tys. infekcji SARS-CoV-2, a tydzień wcześniej – ok. 89 tys. Przeprowadzono też mniej testów i spadła liczba hospitalizowanych.

Stepanow wyjaśnił, że znacznie zmniejszyła się liczba osób zgłaszających się na testy. W związku z tym – jak dodał minister – władze zmieniły algorytm przeprowadzenia testów i teraz wszystkie osoby z objawami infekcji dróg oddechowych mają być badane pod kątem zakażenia koronawirusem.

Łącznie zakażenie SARS-CoV-2 na Ukrainie wykryto dotąd u 900 666 osób. Od marca zmarło 15 247 zakażonych, a 506 718 osób uznano za ozdrowieńców. Przeprowadzono ok. 5 mln testów PCR. Dotychczas o najwyższej dziennej liczbie infekcji od początku epidemii – 16 294 – poinformowano 28 listopada.

W ubiegłym tygodniu ukraiński rząd podjął decyzję o wprowadzeniu w kraju lockdownu w dniach 8-24 stycznia. Premier Denys Szmyhal podkreślił, że system opieki zdrowotnej na Ukrainie na razie wytrzymuje obciążenie, jednak konieczne będzie zaostrzenie restrykcji przeciwepidemicznych po świętach. 7 stycznia prawosławni i grekokatolicy obchodzą Boże Narodzenie.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)
Print Friendly, PDF & Email