Uczciliśmy 770 lecie istnienia Elbląga

Tak hucznych obchodów w naszym mieście jeszcze nie było. W dniach 8 – 24 czerwca elblążanie bawili się na rozmaitych koncertach, zabawach i pokazach, świętując 770-lecie istnienia naszego miasta. Atrakcji było co nie miara, więc każdy mógł wziąć udział w interesujących go wydarzeniach. W Elblągu pojawiły się takie gwiazdy jak Fisz i Emade, Kayah, Indios Bravos, Szymon Wydra i Carpe Diem.

Tegoroczne obchody z racji swej wyjątkowości, bogate były w szereg różnorodnych atrakcji, które zaspokoiły gusta nawet największych malkontentów. Oprócz koncertów z udziałem gwiazd odbyły się m.in. przedstawienia teatralne, zawody sportowe i pokazy taneczne. Każdego dnia elblążanie zbierali się na elbląskiej starówce, aby wziąć udział w interesujących zabawach plenerowych i przedstawieniach.

Zabawę czas zacząć!
Pierwszego dnia uczniowie elbląskich szkół podstawowych rozpoczęli oficjalnie obchody, prezentując paradę piekarczyków, która przemaszerowała ulicami Starego Miasta. Odbył się także koncert Orkiestry Garnizonowej, po którym została odegrana krótka inscenizacja nadania Elblągowi praw miejskich, a następnie wiceprezydent miasta Witold Wróblewski uroczyście przekazał mieszkańcom symboliczny klucz do bram miasta na czas obchodów. Atrakcją wieczoru było przedstawienie plenerowe pt. ”Jak Piekarczyk chwat Elbląg uratował”, w wykonaniu aktorów z elbląskiego Teatru Dramatycznego.

Drugi dzień upłynął pod hasłem: „Abyście się miłowali, jak Ja was umiłowałem” – na pamiątkę ósmej rocznicy wizyty Jana Pawła II w Elblągu. Odbył się m.in. festyn parafialny i prezentacja multimedialna kościoła (przy Bramie Targowej). Wieczór zakończył występ Mieczysława Szcześniaka.

Sztuka nowoczesna i Ogrody Polityki
11 czerwca elblążanie mieli możliwość obejrzenia spektaklu plenerowego pn. „Morosophus, czyli o prawdziwej i zmyślonej mądrości”, w którym propagowano walory estetyczne kultury ulicznej – graffiti, tańca (breakdance), poezji ulicznej (slam, freestyle) oraz muzyki improwizowanej i ulicznej. Spektakl przygotował Teatr Dramatyczny z Białegostoku z udziałem grup tanecznych „White Hillside Breakers” i „Fair Play Crew”.

Dodatkową atrakcją czekającą na elblążan były odbywające się w dniach 13 – 16 czerwca Letnie Ogrody Polityki, w czasie których, oprócz interesujących dyskusji panelowych, przed mieszkańcami naszego miasta wystąpiły takie zespoły jak Fisz i Emade,  Armia i Kobranocka.

W kolejnych dniach odbył się szereg turniejów sportowych m.in. zawody konne i strzeleckie.

Powrót do przeszłości
19 czerwca w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu otwarto wystawę pt.”Elbląg – odzyskane świadectwo przeszłości”. Elblążanie mieli możliwość wzięcia udziału w  swoistej podróży w czasie. Podczas ekspozycji zaprezentowano jak wyglądało życie dawnych mieszkańców Elbląga, na podstawie zabytków archeologicznych zgromadzonych w trakcie badań, prowadzonych od 26 lat na terenie Starego Miasta.

Dzień później (20 czerwca) na Starym Mieście odbył się festyn pt.”III spotkania z przeszłością”. Tego dnia elbląska starówka powróciła do swych średniowiecznych korzeni. Zaprezentowano m.in.:  turnieje rycerskie, warsztaty rzemiosła (tkackie, garncarskie, pieczenie chleba), teatr średniowieczny, pokazy kuglarzy.

Występy gwiazd i zgrzyty organizacyjne
Jednym z najbardziej oczekiwanych punktów obchodów był zapowiadany koncert jednej z najsłynniejszych polskich wokalistek – Kay’i, która może poszczycić się już współpracą z międzynarodowymi gwiazdami, takimi jak Goran Brogovic i Cesaria Evora. Tego wieczoru (21 czerwca) elblążanie zebrali się tłumnie, aby wysłuchać najsłynniejszych przebojów polskiej gwiazdy, takich jak: Anioł wiedział, Testosteron, Prawy do lewego czy Supermanka. Mimo, iż występ został bardzo ciepło przyjęty, miał też kilka swoich gorzkich akcentów. Przede wszystkim, gwiazda zezwoliła na fotografowanie tylko przez pierwsze trzy utwory. Po tym czasie obowiązywał całkowity zakaz robienia zdjęć. Wokalistce bardzo też doskwierał brak 5-cio gwiazdkowego hotelu w naszym mieście i ze względu na ten „uciążliwy dyskomfort”, Kayah musiała przenieść się do najdroższego hotelu w Sopocie. Po koncercie wieczór zakończył pokaz sztucznych ogni.

Następnego dnia (22 czerwca) wystąpił jeden z najlepszych polskich zespołów reggae – Indios Bravos. Organizatorzy planowali na ten dzień zgromadzić przede wszystkim młodszą publiczność, w związku z kończącym się tego dnia rokiem szkolnym. Niestety był to zabieg nieudany, ponieważ koncert odbył się o godz. 15.00 i nie zgromadził zbyt wielu zainteresowanych (ok.150 osób). Dodatkowo nie dopisała pogoda. Zespół mimo wszystko zaprezentował znakomity występ, podczas którego zebrana publiczość doskonale bawiła się przy rytmach reggae, nagradzając każdy kolejny utwór gromkimi brawami.

Biesiada i Szymon Wydra na zakończenie
Ostatni dzień obchodów (24 czerwca) przygotowano niezwykle bogato i atrakcyjnie. Podczas Letniego Pikniku na Starówce wystąpili: zespół ”Balbiny” (jeden z najpopularniejszych zespołów dziecięcych w Polsce), grupa taneczna ze Szkoły Tańca Broadway, zespół wokalny ”Szalone małolaty”, Kameralny Chór Młodzieżowy ”Bel Canto” i inni. Dla nieco starszej publiczności przygotowano program, który poprowadzili panowie Czesław Majewski i Janusz Tylman, znani przede wszystkim z programów rozrywkowych i muzycznych. Zaprezentowali najsłynniejsze biesiadne hity, m.in. „Wszystkie rybki…”, „Czarne oczy”, „Szła dzieweczka do laseczka”, „Góralu, czy ci nie żal”, „Płonie ognisko w lesie”. Elbląska publiczność wraz z wykonawcami wzięła udział we wspólenej muzycznej biesiadzie.
Najważniejszym punktem tego wieczoru, kończącym obchody, był koncert laureata Szansy na Sukces i zwycięzcy I edycji Idola – Szymona Wydry. Publiczność bardzo entuzjastycznie przyjęła trwający niemal dwugodzinny występ, owacyjnie nagradzając zespół brawami i rzucanymi kwiatami. Można było usłyszeć takie hity jak: Życie jak poemat, Pozwól mi lepszym być, Bezczas, Mój ostatni anioł czy Żołnierz – za Waszą i naszą krew”. Po koncercie wokalista rozdawał fankom i fanom liczne autografy.

Tegoroczne obchody ofiarowały mieszkańcom naszego miasta ogromną dawkę kulturalnych atrakcji, wielu chwil pełnych emocji i fascynujących przeżyć. Oby tylko przyszłoroczne święto, choć już nie jubileuszowe, również zagwarantowało elblążanom doskonałą zabawę, na takim samym poziomie, jak to miało miejsce w tym roku.
  Tomasz Mendrek Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1739

Print Friendly, PDF & Email