Uczą jak opiekować się obłożnie chorymi w domu

Uczą jak opiekować się obłożnie chorymi w domu
Fot. Adminstrator

Poważna choroba, szczególnie kiedy spada niespodziewanie, jest sytuacją bardzo trudną dla najbliższych, którzy decydują się na opiekę nad obłożnie chorym w domu. Pojawia się stres, rozpacz, a często i bezradność. Odpowiedzią na te problemy są warsztaty organizowane w całej Polsce przez Fundację „Razem Zmieniamy Świat”, dzięki którym opiekunowie oprócz zdobywania wiedzy i nabywania praktycznych umiejętności radzenia sobie w nowej rzeczywistości, spotykają ludzi, którzy tak jak oni borykają się na co dzień z podobnymi problemami. Pod koniec lutego takie warsztaty zorganizowano także w Elblągu. Uczestniczyło w nich około 15 osób.

– Od 15 lat pracuję w opiece domowej paliatywnej w Olsztynie i to jest tak, że wchodząc do domu pacjenta jest zawsze ten sam problem – stres, rozpacz, załamanie. Wszystko diametralnie się zmienia i na rodzinę spada problem opieki nad osobą chorą. Najczęściej przerasta ludzi fakt, że nie wiedzą gdzie się zwrócić o pomoc, skąd wziąć sprzęt, gdzie mogą się starać o refundację, w jaki sposób zorganizować sobie opiekę, co wynika niestety często z braku informacji w szpitalach, a edukacja dla rodzin jest tutaj bardzo ważna. Temu generalnie mają służyć te warsztaty, aby najbliższym było łatwiej opiekować się osobą obłożnie chorą w domu – tłumaczy Joanna Szwedo, prowadząca warsztaty wykwalifikowana pielęgniarka – Często jest tak, że rodzina jeśli chce i zdobędzie odpowiednią wiedzę, świetnie radzi sobie z opieką łącznie z robieniem zastrzyków, zmiany opatrunków czy cewnika. Z reguły ludzie oddają swoich bliskich do placówek opiekuńczych, kiedy fizycznie już sami nie domagają lub gdy stan chorego jest bardzo poważny, np. ma głęboką odleżynę – dodaje.

Na początek Joanna Szwedo zwróciła uwagę na bardzo ważny aspekt, jakim jest przygotowanie otoczenia na przyjście chorego do domu, a w szczególności nabycie odpowiedniego łóżka.

– Osobiście poleca stosowanie łóżek szpitalnych, w których można podnieść wezgłowie, dostosować łóżko do naszej wysokości, które dla bezpieczeństwa chorego posiada również barierki. Opieka często 24 godziny na dobę jest bardzo wyczerpująca, Gwarantuję, że bez właściwego łóżka, po miesiącu Wasze kręgosłupy będą bardzo mocno nadwyrężone. Pamiętajmy także o tym, że chory ułożony na zwykłym tapczanie jest narażony na to, że szybciej będą powstawały u niego odleżyny Jeśli pacjent jest choć trochę mobilny warto pomyśleć o wysięgniku, o elementach które pomogą w opiece. Wykorzystywanie maksymalnie sprawności , która u chorego została, to bardzo istotny element rehabilitacyjny. Ważne jest także, aby usunąć w tym przypadku z podłogi wszystkie elementy, które mogą spowodować upadek chorego typu dywaniki, czy kable. Człowiek najlepiej zdrowieje w domu, dlatego im więcej wykrzesamy z chorego aktywności, tym nam będzie łatwiej. – wyjaśniała Joanna Szwedo.

Trzeba pamiętać, że dość często droga do polepszenia kondycji chorego jest długa i wyczerpująca. Warto więc poszukać wsparcia. Najczęściej łóżko można wypożyczyć, ale warto także skorzystać z pomocy różnych instytucji takich jak PCPR, PFRON czy NFZ, w którym można starać się o refundację części kosztów, nie tylko na łóżko, ale również na inny sprzęt pomocniczy. Jeśli chory wymaga wzmożonej opieki można skorzystać także z nieodpłatnej pielęgniarskiej opieki długoterminowej lub usług opiekuńczych, które częściowo są dopłacane z MOPSu w zależności od dochodu rodziny. W przypadku choroby nowotworowej możliwa jest również nieodpłatna domowa opieka paliatywna.

Spora część warsztatów poświęcona była także podstawowym epaktom związanymi z pielęgnacją ciała chorego, z uwzględnieniem toalety jamy ustnej oraz stóp. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak często myć, czym myć, w jaki sposób, w jakiej kolejności, jakich środków pielęgnacyjnych używać do opieki, na co zwrócić uwagę podczas mycia ciała. Podczas spotkania Joanna Szwedo poruszyła również bardzo ważny temat jakim są odleżyny. Opowiadała o tym, jak wyglądają, w jakich miejscach najczęściej powstają, w jaki sposób przewracać chorego by one nie powstawały oraz co można zrobić w warunkach domowych, aby im zapobiec. Demonstrowała również w jaki sposób bezpiecznie przemieścić chorego za pomocą ręcznika i prześcieradła z łóżka na fotel czy krzesło tak, aby nie zrobić sobie krzywdy. Na zakończenie uczestnicy mieli możliwość indywidualnej konsultacji na temat konkretnego problemu, z którym opiekun sobie nie radzi.

W każdym województwie Fundacja „Razem Zmieniamy Świat” posiada wykwalifikowaną pielęgniarkę, która jest ambasadorką programu edukacyjnego i prowadzi cykl warsztatów. To były pierwsze warsztaty w Elblągu, ale prawdopodobnie nie ostatnie. Będzie to zależało od zainteresowania. Do tej pory w warsztatach w całej Polsce wzięło udział ok. 5 tys. osób.

Na stronie fundacji http://www.razemzmieniamyswiat.pl można pobrać lub zamówić bezpłatny poradnik "Jak opiekować się osobą przewlekle chorą w domu?", zawierający najważniejsze informacje i wskazówki przydatne w opiece nad przewlekle chorym w domu. Można także obejrzeć filmy instruktażowe dotyczące opieki nad osobą przewlekle chorą. Szczegóły dotyczące projektu oraz terminów i miejsc warsztatów można znaleźć na stronie http://www.damy–rade.info

  Aleksandra Garbecka Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 13618

Print Friendly, PDF & Email