Tysiąc kilometrów dla polskich hospicjów

Tysiąc kilometrów dla polskich hospicjów

W sobotę, 14 czerwca po raz piąty wyrusza rajd „Przez Polskę dla polskich hospicjów”. Jest to 9–dniowy, 1000 km rajd rowerowy ze Szczecina przez piękne zakątki Polski, z metą w Krakowie. Biorą w nim udział zarówno kolarze z Polski jak i z Anglii, którzy odwiedzą na trasie 9 hospicjów.

– W 2013 trasę przejechało 25 rowerzystów, a wielu kolarzy także dołączyło na krótszych odcinkach. Mamy nadzieję, że w 2014 będzie nas jeszcze więcej – mówią organizatorzy. W zeszlym roku zebrano ponad 50 tyś zł. Fundusze te w całości zostały przeznaczono na zakup sprzętu dla polskich hospicjów.

Pomysłodawcą rajdu jest Janusz Holender i jego córka Ewa, którzy w 2009 r. powołali Fundację Babci Aliny, mająca promować ruch hospicyjny w Polsce, a za zebrane fundusze kupować dla tych placówek sprzęt medyczny. Rajd upamiętniać ma postać babci i mamy Aliny, która w hospicjum w Bielsko– Białej zmagała się z ciężką chorobą nowotworową.

Od 2009 Fundacja przekazała ponad 450 tys zł na sprzęt dla ponad 30 hospicjów. Wspomogła także Hospicjum im. dr Aleksandry Gabrysiak w Elblągu. Do placówki trafiły dary za ponad 12 tys. zł. Były to: opatrunki przeciwodleżynowe, materace przeciwodleżynowe oraz wyposażenie sali rehabilitacyjnej dla pacjentów. W 2011 roku hospicjum otrzymało: 2 pulsoksymetry, wózek inwalidzki, 4 podpórki dla pacjentów –tzw. chodziki, za ogólną kwotę bliską 5.900 zł. Fundacja Babci Aliny zakupiła także wózek z półką pod respirator, wieżę do muzykoterapii oraz koncentrator tlenu dla niepełnosprawnej Andżeliki.

  Oprac. AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 11098