Tydzień ze Zwierzętami: Wszystko, czego potrzebują

Tydzień ze Zwierzętami: Wszystko, czego potrzebują
Fot. Adminstrator

Na zakończenie Tygodnia ze Zwierzętami kilka słów o tym, jak dbać o zwierzęta domowe.

Posiadanie zwierzątka wiąże się z dużą odpowiedzialnością i obowiązkami. Rekompensatą za wysiłek, troskę i dbałość jest miłość naszych ulubieńców. Zanim podejmiemy decyzję o adopcji psa czy kupieniu papugi, zastanówmy się, czy możemy zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki.

Jedzenie i smakołyki

Wybierając zwierzę domowe, musimy mieć na uwadze jego potrzeby żywieniowe. Prawidłowy rozwój naszych ulubieńców w dużej mierze zależy od tego, co znajdą w misce.

Psy i koty są mięsożercami. Możemy dawać im gotową karmę (przed zakupem warto sprawdzić skład, by mieć pewność, że czworonożni przyjaciele dostaną to, co jest im niezbędne) lub samodzielnie przygotować posiłki. Jednak nie dzielmy się z nimi resztkami z obiadu – nasze jedzenie niekoniecznie służy zwierzętom.

Z kolei gryzonie, ptaki i gady mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe. Niektóre zwierzęta jedzą suszone owoce, nasionka, owady lub siano.

W doborze odpowiedniego pokarmu pomoże weterynarz, a o wskazówki warto zapytać sprzedawcę w sklepie zoologicznym. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy zawartość miski będzie odpowiednia dla naszych zwierząt, odpowiedzi szukajmy u specjalistów.

Chociaż większość zwierzaków uwielbia smakołyki, w trosce o zdrowie i formę ulubieńca zachowajmy umiar. Jeśli chcemy obdarować go przekąskami, wybierajmy te zdrowsze, które będą miały pozytywny wpływ na zwierzaka (np. przysmaki dentystyczne).

To ich przestrzeń

Każdy z nas potrzebuje – mówiąc kolokwialnie – własnego kąta. Ze zwierzętami nie jest inaczej. Dla psa czy kota sprawdzi się miękki kojec, w którym można odpocząć po wspólnej zabawie. Z kolei domem dla mniejszych zwierzaków może być klatka, terrarium czy akwarium – zawsze dostosowane do potrzeb stworzenia. Przygotowując się do powiększenia rodziny o zwierzątko domowe, nie zapominajmy o potrzebnych akcesoriach.

Ruch i zabawa

Niektóre zwierzęta mają dużą potrzebę ruchu. Chomik na pewno ucieszy się z kołowrotka lub drabinek, po których będzie mógł się wspinać. Koty mają naturę łowcy, dlatego laserowy wskaźnik, wędka z piórkami czy wydająca dźwięki myszka pozwolą rozruszać mruczących przyjaciół. Psy z kolei uwielbiają piszczące zabawki i długie spacery. Wychodząc ze zwierzakiem z domu, zabierzmy ze sobą smycz i kaganiec, które uczynią spacer bezpiecznym.

Higiena też jest ważna

Podejmując decyzję o przyjęciu pod swój dach żywego stworzenia, pamiętajmy, że musimy dbać o higienę zwierzaka i jego otoczenia. Należy regularnie czyścić kocią kuwetę, a także wymieniać podłoże klatek dla mniejszych zwierząt czy wodę w akwarium.

Pamiętajmy o szczotkowaniu sierści, obcinaniu pazurów i czyszczeniu uszu. Choć zwierzęta w pewnym stopniu same dbają o czystość, do obowiązków właściciela należy pełna troska o higienę ulubieńców.

Trochę czułości

Zaspokojenie życiowych potrzeb zwierząt domowych to podstawa. Jednak nie zapominajmy, że nasi mali przyjaciele mają też potrzeby emocjonalne. Pies, kot, królik czy chomik – każde z nich czeka na odrobinę czułości i zainteresowania ze strony właściciela. Bawmy się z naszymi ulubieńcami, mówmy do nich, poświęcajmy im nasz czas, a one odwdzięczą się miłością i przywiązaniem.

I pamiętajmy – zwierzak to nie zabawka, którą można porzucić. Na czas wyjazdu zapewnijmy mu odpowiednią opiekę, a gdy wrócimy do domu, wynagrodźmy mu naszą nieobecność.

  MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15983 

Print Friendly, PDF & Email