Tydzień ze Zwierzętami: O zooterapii słów kilka

Tydzień ze Zwierzętami: O zooterapii słów kilka
Fot. Adminstrator

Można je głaskać i przytulać, zabawa z nimi poprawia samopoczucie, ma też działanie terapeutyczne. Podczas Tygodnia ze Zwierzętami przybliżymy świat naszych (nie tylko czworonożnych) przyjaciół.

Odkąd zwierzęta zostały udomowione, spełniają w życiu człowieka różne funkcje. Pomagają w gospodarstwie domowym i pracy, zapewniają pożywienie, a przede wszystkim są wiernymi towarzyszami. Od lat wiemy też, że zwierzęta mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

Zooterapia (zwana też animaloterapią) najczęściej przeznaczona jest dla osób niepełnosprawnych i starszych oraz dzieci. Przede wszystkim wspomaga rehabilitację fizyczną i psychiczną pacjenta. Nawiązanie więzi ze zwierzęciem pozytywnie wpływa na samopoczucie i uskutecznia proces wychodzenia z choroby.

Terapia z udziałem zwierząt przybiera różne postaci, w zależności od potrzeb osoby, która z niej korzysta. Animaloterapię najczęściej rozumie się jako ukierunkowane działania terapeutyczne. W takich sytuacjach zwierzę stanowi integralny element leczenia. Plan ustala się indywidualnie, a postępy podlegają dokumentacji. Dzięki regularnym spotkaniom terapeutycznym pacjenci mogą zaprzyjaźnić się z „terapeutą”. Istnieją też swobodne formy terapii, o spontanicznym charakterze. Zajęcia zwykle odbywają się w grupie, są to np. sytuacje, w których zwierzęta z właścicielami odwiedzają domy opieki i inne placówki.

W Polsce najbardziej znane formy to terapia z udziałem: koni (hipoterapia), psów (kynoterapia) i kotów (felinoterapia). Inne zwierzęta, które aktywnie pomagają ludziom, to delfiny (delfinoterapia) oraz osły i muły (onoterapia).

O szczegółach zooterapii i znaczeniu zwierząt w naszym życiu będzie można przeczytać podczas Tygodnia ze Zwierzętami.

  MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15964 

Print Friendly, PDF & Email