Tydzień w Światowidzie

Tydzień w Światowidzie

Występ grupy MUMIO, wernisaż wystawy prac plastycznych ”Korelacje”, film „Tatarak” to tylko dzisiejsze propozycje centrum kultury „Światowid”. Wśród najbliższych znalazły się też projekcja filmów Sławomira Malinowskiego (poniedziałek, 25 maja), wernisaż fotografii pokazujących Australię i Nową Zelandię (środa, 27 maja), Rosyjska majówka (29 – 31 maja) oraz „Dziecięce Oskary”.

Dziś, 22 maja o godz. 19.00, swój absurdalny humor pokaże grupa teatralna MUMIO, szerszej publiczności znana z serii telewizyjnych reklam sieci telefonii komórkowej. Godzinę wcześniej, o 18.00 w Galerii Nobilis (II piętro CKiWM „Światowid”) odbędzie się wernisaż prac autorstwa Ewy Bednarskiej – Siwilewicz, na którym zobaczyć będzie można batik, odlewy w metalu oraz ceramikę. Wystawę zatytułowaną „Korelacje” oglądać będzie można przez miesiąc.
Jest też propozycja dla miłośników kina, kina polskiego o 20.15 wyświetlony zostanie film Andrzeja Wajdy ”Tatarak”. To ekranizacja prozy Jarosława Iwaszkiewicza, z Krystyną Jandą w roli głównej.

– Kopię filmu dostaliśmy niespodziewanie tydzień wcześniej, a ze względu na duże nim zainteresowanie, liczne pytania naszych widzów, kiedy będzie u nas grany, postanowiliśmy zmienić repertuar naszego kina i zapraszamy już od dziś – mówi Natalia Klonowska z kina „Światowid”.

Przypomnijmy – jury Berlinale wyróżniło film Andrzeja Wajdy nagrodą im. Alfreda Bauera (twórcy festiwalu), przyznawaną za innowacyjność. Jak napisał Krzysztof Kwiatkowski z Newsweeka -wśród czystej rozrywki i doraźnych, niemal publicystycznych filmów, jakie ostatnio zalewają ekrany świata, „Tatarak” Andrzeja Wajdy przypomniał, że kino może zadawać wielkie pytania. Że może opowiadać o śmierci, życiu, sztuce.

Z kolei w poniedziałek, 25 maja zobaczyć będzie można w „Światowidzie” dwa filmy Sławomira Malinowskiego – „Omdurman” oraz „Stara Dongola”. Przed projekcjami autor opowiadać będzie o tym, jak one powstały. Wstęp na projekcje jest bezpłatny.

Po podróży do Sudanu „Światowid” zaprasza do Australii i Nowej Zelandii – w środę, 27 maja o godz. 18.00 otwarta zostanie wystawa fotografii autorstwa Krystyny Olechnowicz, a o godz. 19.00 zobaczyć będzie można film „Australia” w reżyserii Baza Luhrmanna. Wstęp jest wolny.

Ostatni majowy weekend upłynie w „Światowidzie” pod znakiem kultury rosyjskiej – dla osób zainteresowanych kulturą naszych wschodnich sąsiadów centrum kultury przygotowało szereg atrakcji. W piątek, 29 maja o godzinie 18.00 otwarta zostanie wystawa rękodzieła, będą też występy artystyczne i degustacja kuchni rosyjskiej. W sobotę 30 maja o godzinie 12.00 rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Euroregionu Bałtyk, a w niedzielę dzieci i osoby dorosłe będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych, prowadzonych przez rosyjskich instruktorów. Będą również pokazy filmów produkcji rosyjskiej – od piątku do niedzieli zobaczyć będzie można „Dwunastu”, ”Podróż ze zwierzętami domowymi”  i „Czyngis-Chan”. Projekcje rozpoczynają się o godz.18.00, a bilet kosztuje 5 zł.

– A w pierwsze dni czerwca zapraszamy najmłodszych i ich rodziców od 1 do 7 czerwca odbywać się będzie XIII Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży „Dziecięce Oskary” -mówi Justyna Kozłowska- Dyrla, rzecznik prasowy centrum kultury „Światowid”. Będą nie tylko projekcje filmów, ale też Filmowy bal, zabawy i konkursy z nagrodami.

Fot:Kadr z filmu Czyngis – Chan  Oprac. AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3705