Turystyka: Zwiedzaj Polskę bez barier

Turystyka: Zwiedzaj Polskę bez barier
Fot. Adminstrator

Na rynku ukazał się długo wyczekiwany przewodnik turystyczny ze szczególnym przeznaczeniem dla wózkowiczów, osób z wadami słuchu i niewidomych pt. „Polska bez barier – 500 tras turystycznych dla osób niepełnosprawnych”.

Jego zadaniem ma być inspirowanie i zachęcanie do aktywnego wypoczynku oraz udziału w życiu społecznym i na turystycznym szlaku. Publikacja opracowana została przez Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich PROGRES. Jej autorem jest Stanisław Francuz.

Weryfikacja miejsc i ich dostępność zajęła stowarzyszeniu prawie 5 miesięcy. Liczne wyprawy w teren były konieczne, aby sprawdzić i potwierdzić przydatność danej trasy dla tej grupy turystów.

Opisane trasy mają długość od 1 do 30 km i mogą być przemierzane pieszo, na rowerze oraz na wózku inwalidzkim. Podawana długość tras obejmuje pętlę lub odległość tam i z powrotem. W opracowaniu autor postawił na transport indywidualny i grupowy (samochody, autokary nisko pokładowe, busy dla wózkowiczów oraz transport koleją). Układ treści przewodnika oparty jest o województwa i powiaty.

W związku z tym, że pojęcie osoby niepełnosprawnej jest bardzo szerokie i obejmuje wiele dysfunkcji, w przewodniku starano się opracować trasy ze szczególnym nastawieniem na osoby na wózkach, dla których krawężnik bez podjazdu czy duże nachylenie drogi jest barierą. Trasy zamieszczone zostały zweryfikowane w terenie i można powiedzieć, że jeśli wózkowicz sobie poradzi, to osoby z innymi dysfunkcjami także. Publikacja zaprasza do odwiedzenia wielu obiektów kultury, atrakcji przyrodniczych, muzealnych i uprawiania turystyki aktywnej. Od gór, przez niziny, jeziora aż po Bałtyk.

Wybierając trasy, autor pomyślał również o dzieciach i seniorach, którzy z uwagi na wiek są z reguły mniej sprawni i liczy na to, że po tej edycji niepełnosprawni sami będą proponować kolejne trasy i miejsca godne odwiedzenia a w pełni przystosowane dla osób z dysfunkcjami.

– Chciałbym, aby ta publikacja pozwoliła im korzystać z dobrodziejstw turystycznych Polski. Powinna być inspiracją do aktywności ruchowej i rekreacji na świeżym powietrzu dla tych wszystkich, którym zdrowie nie pozwala na duży wysiłek i wyczyn w ekstremalnych warunkach, a którzy chcą nadal korzystać z uroków natury – podsumowuje Stanisław Francuz.

Źródło i fot www.progres.media.pl

  Oprac. AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17685 

Print Friendly, PDF & Email