Turystyka: Las dostępny dla wszystkich

Turystyka: Las dostępny dla wszystkich
Fot. Adminstrator

Nieodpowiednia nawierzchnia na parkingach leśnych, złe odwodnienie szlaków turystycznych, czy też tablice edukacyjne umieszczone za wysoko – to tylko niektóre utrudnienia, z jakimi mierzą się osoby niepełnosprawne, odwiedzając tereny leśne. Nadleśnictwo Gdańsk rusza z pilotażowym programem „Las jest dla wszystkich”, dzięki któremu osoby niepełnosprawne w pełni będą mogły cieszyć się urokami przyrody.

Pierwsze efekty realizacji programu „Las jest dla wszystkich” można zobaczyć w okolicy Gołębiewa [od red. – woj. pomorskie]. To właśnie tam rozpoczęto usuwanie barier, które nie pozwalały osobom niepełnosprawnym w pełni podziwiać piękna przyrody. Do lasu prowadzi dobra droga udostępniona do ruchu samochodów, jednocześnie powstało czytelne oznakowanie miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

 – Naszym celem jest rozwiązanie problemu w największym stopniu jak to tylko jest możliwe. Chcemy usunąć bariery dla każdego rodzaju niepełnosprawności – informuje Jacek Szulc, szef Nadleśnictwa Gdańsk.

Kolejną inwestycją w ramach programu „Las jest dla wszystkich” jest powstająca w Gdyni ścieżka przyrodnicza „Wśród korzeni drzew”.

– Trasa posiada odpowiednie nachylenie, by osoby z niepełnosprawnością ruchową mogły się poruszać z łatwością. Przy szlaku powstają domki stylizowane na hobbicie norki i tablice edukacyjne. Po zwiedzeniu ścieżki będzie można odwiedzić pozostałą część Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo”, w którym usunięto bariery i osoby z niepełnosprawnością mogą z niego korzystać bez przeszkód. Prace zakończą się w przyszłym roku –  dodaje szef Nadleśnictwa Gdańsk.

Współpraca się opłaca

To dopiero początek współpracy Nadleśnictwa Gdańsk ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, lecz plany są ambitne.

– Aby zidentyfikować i usunąć bariery z lasu, niezbędne jest do tego zaangażowanie ekspertów, organizacji pozarządowych oraz indywidualnych osób mających na ten temat wiedzę. Zapraszamy wszystkich do współpracy – zachęca Jacek Szulc.

Gdańscy leśnicy wypracowane rozwiązania chcą wykorzystać w realizacji podobnych projektów w innych częściach nadleśnictwa i w miarę możliwości modernizować resztę swoich obiektów turystycznych pod kątem ułatwień dla osób niepełnosprawnych.

– Las powinien być dostępny dla wszystkich, również dla osób z niepełnosprawnością: niewidzących, poruszających się na wózku czy mających inne przypadłości. Chcemy uświadomić społeczeństwo, że osoby z niepełnosprawnością mają takie samo prawo, by móc na co dzień korzystać z piękna i leczniczych właściwości lasów –  podsumowuje Jacek Szulc.

Zanim wyruszysz na szlak

– Na terenach leśnych bardzo dużym utrudnieniem dla niepełnosprawnych jest zakaz wjazdu samochodami, jak również drogi, które w lesie są zdradliwe i utrudniają poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich lub przy pomocy kul  – podkreśla Marcin Klemenski, członek Rady ds. Turystyki Osób Niepełnosprawnych Zarządu Głównego PTTK i dodaje, że na parkingach leśnych niedostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych są niestety także w większości toalety typu toi toi.

Dlatego przed wyprawą do lasu, warto sprawdzić, które obiekty posiadają udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

– Pomóc w tym mogą pracownicy każdego nadleśnictwa oraz specjalna mapa zawierająca ponad 3000 obiektów administrowanych przez Lasy Państwowe, któa dostępna jest na stronie internetowej leśnego przewodnika turystycznego www.czaswlas.pl  – tłumaczy Maria Rothert z Wydziału Edukacji i Udostępniania Lasu Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

  Kamil Zimnicki Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16889 

Print Friendly, PDF & Email