Trochę mniejsze Wielkie Spotkanie

Trochę mniejsze Wielkie Spotkanie
Fot. Pixabay

REHA for The BLIND IN POLAND to coroczne Wielkie Spotkanie Osób Niewidomych, Słabowidzących i wszystkich zainteresowanych tematem dysfunkcji wzroku. Główną konferencję zaplanowano na jesień, a w ciągu roku Fundacja Szansa dla Niewidomych organizuje regionalne spotkania. Jedno z nich odbyło się 9 lipca br. w Bydgoszczy.

– Konferencja REHA, zwana też Wielkim Spotkaniem, to okazja dla środowiska osób niewidomych, słabowidzących i ich bliskich do integracji i spotkania. W czasie Konferencji mają miejsce liczne panele dyskusyjne, podczas których przedstawiane są nowinki technologiczne wykorzystywane w rehabilitacji. Poruszamy wiele aktualnych problemów dotyczących edukacji włączającej, nauki brajla, dostępności… tematów jest wiele! Do naszej dyspozycji są liczni eksperci, osoby związane ze środowiskiem, przedstawiciele władz, nauki, instytucji – informują organizatorzy.

Poza głównym wydarzeniem REHA for The BLIND IN POLAND w wielu miastach w Polsce mają miejsce regionalne spotkania środowiska osób z niepełnosprawnością wzroku. Jedna z regionalnych odsłon konferencji odbyła się 9 lipca w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy.

W spotkaniu udział wzięli m.in. Ewelina Czerwińska, tyflopedagog, pracownik Akademickiego Centrum Medycznego przy Wyższej Szkole Gospodarki i Prezes Fundacji „Niebo jest limitem”, Mikołaj Piekut – Pełnomocnik Rektora i Kanclerza ds. Osób Niepełnosprawnych w Wyższej Szkole Gospodarki oraz Marek Kalbarczyk, Prezes Zarządu Fundacji Szansa dla Niewidomych i Dyrektor Instytutu Rehabilitacji Niewidomych.

– Zapraszam wszystkich do takiej mądrej współpracy. Współpraca to na przykład trzymanie kciuków. Współpraca to pozytywna myśl, żeby się dobrze działo. To są rzeczy trudne – w tym sensie, że o nich się zapomina, ale nie ma rozwoju świata ani rozwoju żadnej społeczności osób niewidomych i niedowidzących bez tego trzymania kciuków, bez tego myślenia, żeby działo się dobrze. Bez tego nie będzie tak, że muzeum stanie się dostępne, bez tego nie będzie tak, że przystanek i autobus będą udźwiękowione, nie będzie wreszcie tego, że jak do tej pory nie mogliście sami się gdzieś poruszać, to przyjdzie moment, że dacie radę. To są ważne tematy. Budujmy razem coraz lepszy świat – zwrócił się do obecnych Marek Kalbarczyk.

Fot. Fundacja Szansa dla Niewidomych (Facebook)

Wśród zaplanowanych prelekcji znalazło się wystąpienie Tomasza Barczika, autora bloga „Weź to poczuj”, a także Katarzyny Peplińskiej, specjalistki ds. promocji i dydaktyki w Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu. Oprócz spotkań z ekspertami dla uczestników przygotowano liczne atrakcje podczas pikniku, m.in. strzelectwo bezwzrokowe, mecz goalballa, pokaz i kurs tańca oraz przejażdżki tandemem i rowerem handbike.

Kolejne regionalne spotkanie będzie miało miejsce 12 lipca w Lublinie w Muzeum Wsi Lubelskiej, z kolei główna konferencja REHA for The BLIND IN POLAND, która będzie już siedemnastym spotkaniem środowiska osób z niepełnosprawnością wzroku, zaplanowana jest na 21-23 października.

Oprac. MS
Źródło: Fundacja Szansa dla Niewidomych (Facebook, szansadlaniewidomych.org)
Fot. pixabay.com
Print Friendly, PDF & Email