Toruń: Seniorzy polubili wieś

Toruń: Seniorzy polubili wieś
Fot. Adminstrator

Pobyty dzienne w tradycyjnych gospodarstwach rolnych oraz interesujące, dostosowane do zainteresowań i potrzeb zajęcia – tak wyglądał adresowany do niesamodzielnych osób starszych projekt „Zielona opieka”, prowadzony przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie i Lokalną Grupę Działania Bory Tucholskie.

Obecnie trwają przygotowania do kontynuacji, jak i nabór gospodarstw, nabór podopiecznych wystartuje w grudniu. Finansowany ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego projekt, który obejmie cały region, ruszy w lutym 2019.

– Zielona opieka była strzałem w dziesiątkę, przykładem dobrego, innowacyjnego rozwiązania w sferze polityki senioralnej. To także właściwy kierunek myślenia o przyszłości wsi, która nie jest dziś już wyłącznie miejscem produkcji żywności. Cieszę się, że program będzie kontynuowany – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Projekt „Zielona opieka” – 15 gospodarstwach opiekuńczych  w powiatach brodnickim, mogileńskim, świeckim, tucholskim i wąbrzeskim, z oferty których skorzystało łącznie 225 starszych pań i panów, finansowanie Regionalnego Programu Operacyjnego – zakończył się 30 czerwca. Nowa edycja, pod nazwą „Opieka w zagrodzie”, ruszy na początku przyszłego roku. Ale już teraz osoby zainteresowane mogą skorzystać z możliwości, jakie dają miejsca pobytowe utworzone na potrzeby poprzedniej. Łączy się to z pewną odpłatnością kalkulowaną za każdym razem indywidualnie.

Twórcy projektu są zbiorowym laureatem Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko–Pomorskiego 2018 w kategorii fundusze unijne.

  Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Print Friendly, PDF & Email