Toruń: Rzuć palenie

Toruń: Rzuć palenie

W czwartek (21 listopada) odbyła się akcja profilaktyczna z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu.

Do udziału w akcji namawiali: Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom oraz Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia.

W ramach akcji mieszkańcy Torunia w godzinach od 9:00 do 17:00 mogli skorzystać z nieodpłatnych konsultacji w Poradni Pomocy Palącym w Siedzibie Towarzystwa Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom (ul. Jęczmienna 10/7, 3 piętro), takich jak:

  • specjalistycznych konsultacji dla osób chcących rzucić palenie, prowadzonych przez Specjalistę Terapii Uzależnień,
  • pomiaru ciśnienia krwi,
  • pomiaru stężenia tlenku węgla w płucach palaczy (aparatem Smoke Check),
  • materiałów informacyjno-edukacyjnych.

Na ulicach toruńskiej starówki Grupy Młodzieżowych Liderów prowadziły z mieszkańcami rozmowy motywujące do rzucenia palenia i zachęcały do skorzystania z porad specjalistów dyżurujących w Poradni Pomocy Palącym oraz kolportowały materiały informacyjno-edukacyjne.

O godz. 12:30 na Rynku Nowomiejskim (pod Tumultem) odbył się happening „Palić czy nie? – historia prawdziwa” przygotowany przez Młodzieżowych Liderów. Młodzi ludzie zaprezentowali korzyści płynące z niepalenia.

Ponadto w godzinach 9:00-15:00 odbyły się dyżury Młodzieżowych Liderów w Punktach Informacyjnych w I, III i IV LO oraz w TEB Edukacja, gdzie również kolportowano materiały profilaktyczne dotyczące szkodliwości palenia tytoniu oraz udostępniano adresy specjalistycznej pomocy.

Dodatkową atrakcją jest czwarta odsłona międzyszkolnego konkursu na plakat antynikotynowy dla toruńskich szkół. Prace można dostarczać do Siedziby TPPU do końca listopada 2019 r. Na zwycięzców konkursu czekają atrakcyjne nagrody, m.in. bon do Empiku o wartości 50 zł. Lista osób nagrodzonych zostanie ogłoszona na początku grudnia na stronie www.tppu.org.

Magdalena Winiarska
Źródło: torun.pl
Fot. Małgorzata Litwin / torun.pl