Toruń: Piknik edukacyjny dla osób niepełnosprawnych

Toruń: Piknik edukacyjny dla osób niepełnosprawnych
Fot. Adminstrator

14 organizacji z Torunia i okolic włączyło się w organizację II Toruńskiego Edukacyjnego Pikniku Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie odbędzie się 22 września w Centrum Targowym Park.

II Toruński Edukacyjny Piknik Osób Niepełnosprawnych i Kujawsko-pomorskie Edukacyjne Spotkanie Osób Niepełnosprawnych odbędzie się w najbliższą niedzielę o godz. 13:00. Dla uczestników tego wydarzenia przygotowano szereg atrakcji.

– W tej chwili ponad 300 osób zadeklarowało udział w tym przedsięwzięciu, a na pewno będzie ich jeszcze więcej – mówi Janina Mirończuk, prezes Fundacji „Światło”, pomysłodawczyni i organizatorka pikniku. – W tym roku przygotowując program większą uwagę zwróciliśmy na edukację. Opracowaliśmy specjalny edukacyjny tor przeszkód z różnymi konkurencjami dla naszych niepełnosprawnych podopiecznych.

Na uczestników niedzielnego spotkania czeka masa atrakcji – konkursy z nagrodami, zabawy integracyjne przygotowane przez zespół edukatorów z „Pomysłowego Dobromira” oraz poczęstunek. Nie zabraknie także zumby.

– Tę zumbę mogą zatańczyć także osoby na wózkach inwalidzkich. Rok temu to właśnie ta atrakcja cieszyła się szczególną popularnością i dostarczyła uczestnikom masę wzruszeń. Cała idea pikniku polega na tym, że osoby z różnymi niepełnosprawnościami integrują się i miło spędzają czas w swoim towarzystwie, bo niestety w towarzystwie „pełnosprawnych” często czują się gorsi. Przez te kilka godzin mogą czuć się sobą i nie muszą nikogo udawać – dodaje Janina Mirończuk.

Organizacja Toruńskiego Edukacyjnego Pikniku Osób Niepełnosprawnych zostanie dofinansowana przez Gminę Miasta Toruń.

– W ciągu kilku ostatnich lat bardzo zmieniło się postrzeganie osób niepełnosprawnych, ale edukacja wciąż jest bardzo potrzebna – tłumaczy Małgorzata Toruńska z Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia.

W pikniku wezmą udział podopieczni organizacji pozarządowych zajmujących się osobami niepełnosprawnymi z regionu, ale każda osoba niepełnosprawna może przyjść na niedzielne wydarzenie wraz z opiekunem.

Adrian Aleksandrowicz/torun.pl
Źródło: torun.pl
Fot. Fundacja „Światło”
Print Friendly, PDF & Email