Toruń: Nowe skrzydło szpitala prawie gotowe

Toruń: Nowe skrzydło szpitala prawie gotowe

Dobiega końca budowa nowego skrzydła Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu. Budynek pomieści m. in. nowoczesne sale operacyjne i oddział przeszczepów oraz powiększony oddział intensywnej terapii medycznej. Przyjęcie pierwszych pacjentów w nowych oddziałach jest planowane w lipcu 2020 r.

Na parterze dwupiętrowego, częściowo podpiwniczonego obiektu znajdzie się oddział udarowy z 16 łóżkami oraz przeniesiony z budynku głównego oddział neurologiczny z 12 łóżkami. Tam również mieścić się będzie pracownia VIDEO EEG. Nowością będzie oddział przeszczepowy, który zajmie większość drugiego piętra. W sąsiedztwie pracować będzie Zakład Mikrobiologii, przeniesiony ze „starego” budynku szpitala. Zostanie on poszerzony o nową pracownię badań molekularnych, niezbędnych w diagnostyce schorzeń onko-hematologicznych i związanych m. in. z procedurami przeszczepu szpiku.

W części podpiwniczonej nowego skrzydła zlokalizowano archiwum medyczne, szatnie dla pracowników i magazyny oddziałowe. Projekt obejmuje też zakup niezbędnego wyposażenia, m. in. 26 łóżek wraz z szafkami i materacami, w tym 14 przeciwodleżynowymi, oraz sprzętu medycznego i laboratoryjnego.

Dodatkowo, w ramach projektu „Zapewnienie obowiązujących standardów organizacji opieki zdrowotnej w zakresie leczenia pacjentów w Oddziale Intensywnej Terapii Medycznej”, szpital pozyskał 3,8 mln zł wsparcia unijnego (583 tys. zł wkładu własnego Gminy Miasta Toruń) na przeniesienie do nowego budynku i powiększenie z 4 do 6 łóżek Oddziału Intensywnej Terapii Medycznej. W drugiej części kondygnacji I piętra powstaną też 2 kolejne sale operacyjne, co poprawi dostępność do świadczeń związanych z zabiegami operacyjnymi.

Łączny koszt projektu związanego z budową i organizacją nowego skrzydła szpitala to ponad 25 mln zł, w tym 8,7 mln zł to środki unijne zł, a 16,3 mln zł wkład własny Gminy Miasta Toruń.

Warto też przypomnieć, że Szpital Miejski wzbogacił się niedawno o nowoczesny aparat rentgenowski marki Agfa o wartości ok. 1,5 mln zł, który zostanie uruchomiony w połowie stycznia 2020 r.

Z kolei 19 grudnia dyrektor szpitala Krystyna Zaleska podpisała w Ministerstwie Zdrowia umowę na utworzenie SOR-u na bazie istniejącej Izby Przyjęć. Projekt o wartości 10 mln zł, w tym 8,5 mln zł dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, zrealizowany zostanie w okresie 1,5 roku. Będzie to drugi szpitalny oddział ratunkowy w Toruniu – wyspecjalizowana jednostka udzielająca pomocy w stanach nagłego zagrożenia życia. Na jej potrzeby oddział zostanie rozbudowany do 941 m kw. i wyposażony w specjalistyczną aparaturę, m.in. przyłóżkowe RTG czy przewoźne USG. Urządzone też zostaną dwa stanowiska resuscytacyjno-zabiegowe, sala zabiegowa i cztery stanowiska obserwacyjne. Projekt obejmuje również szkolenie personelu medycznego obsługującego SOR.

Małgorzata Litwin / torun.pl
Źródło: torun.pl
Fot. Sławomir Kowalski