Toruń: Nowe miejsce do nowoczesnej rehabilitacji

Toruń: Nowe miejsce do nowoczesnej rehabilitacji
Fot. Sławomir Kowalski

Podczas inauguracji roku szkolnego 1 września w Zespole Szkół nr 26 nastąpiło oficjalne otwarcie specjalistycznego basenu oraz ścieżki sensorycznej. Rozwiązania te mają wspomóc rehabilitację osób z niepełnosprawnościami.

– Ktoś kiedyś powiedział, że miarą społeczności lokalnej jest jej stosunek do osób niepełnosprawnych. Chciałbym podkreślić, że Toruń jest jednym z najlepiej opiekujących się nimi miastem. Efektem wrażliwości torunian jest na przykład otwierany dzisiaj basen rehabilitacyjny z ruchomym dnem – powiedział dyrektor Zespołu Szkół nr 26 Marek Fuerst.

Nowo otwarta pływalnia, przystosowana do potrzeb osób o ograniczonej sprawności, powstała w kompleksie szkolnym przy ul. Fałata. Mieści trzy niecki – dwa baseny rehabilitacyjne, w tym basen pływacki z podnoszonym dnem, ułatwiającym wejście do wody, basen rekreacyjny, a także brodzik dla dzieci. W basenie rekreacyjnym, wyposażonym w pochylnię do zjazdu dla wózków basenowych, przewidziano takie atrakcje, jak: parasol wodny, masaż wodny i masaż powietrzny stóp, ławkę z dyszami masującymi oraz dwie kaskady wodne.

Basen został zbudowany na potrzeby uczniów i uczennic z niepełnosprawnościami. Korzystać z niego będą mogli także inni mieszkańcy.

– Z rehabilitacji w wodzie skorzystać będą mogły również osoby niepełnosprawne spoza placówki oświatowej. Oczywiście w odpowiednich terminach i godzinach – poinformował prezydent Torunia Michał Zaleski.

Oprócz basenów w obiekcie znajdują się szatnie, natryski, toalety, pokój ratownika, magazyn sprzętu i pomieszczenie socjalne. W kondygnacji podziemnej ulokowano pomieszczenia techniczne niezbędne do obsługi basenu: magazyny, rozdzielnię elektryczną, hydrofornię, węzeł cieplny i pomieszczenia higieniczno-sanitarne. Zagospodarowano także teren wokół basenu – utwardzono drogi, stworzono parking i chodniki oraz zbudowano specjalną ścieżkę sensoryczną.

Ścieżka ta będzie kolejna formą rehabilitacji dla podopiecznych placówki, uwzględniającą potrzeby i możliwości poznawcze osób z niepełnosprawnością sprzężoną. Znajdują się na niej różnorodne urządzenia służące do stymulacji polisensorycznej – zmysłów słuchu, wzroku, dotyku, smaku i równowagi. Daje ona możliwość jak najlepszego i jak najpełniejszego poznania przez osoby niepełnosprawne swojego ciała, otaczającej przyrody oraz doświadczenia interakcji pomiędzy ciałem a otoczeniem. Umożliwia szeroką stymulację wszystkich zmysłów w naturalnym środowisku oraz kształcenie umiejętności orientacji w przestrzeni.

– Wspieranie osób niepełnosprawnych to nie tylko słowa, o których rojno i gwarno w różnych przekazach, ale przede wszystkim czyny – takie czyny, jak budowa basenu rehabilitacyjnego czy ścieżki sensorycznej. Inicjatywy te to dobry dowód na to, że Toruń sprzyja mieszkańcom z niepełnosprawnościami – stwierdził prezydent Torunia Michał Zaleski.

Projektantem obiektu było Biuro inżynierskie BUDEN Paweł Gliński, a wykonawcą firma Bud Eko R.S. Szymańscy Spółka Jawna, która zrealizowała zadanie za 10,5 mln zł. Inwestycję w całości sfinansowała Gmina Miasta Toruń.

Natalia Przytarska / UMT
Źródło: UM Toruń
Fot. Sławomir Kowalski
Print Friendly, PDF & Email