Toruń: Nagrodzono kreatywnych studentów

Toruń: Nagrodzono kreatywnych studentów
Fot. Adminstrator

Aplikacja Hoopify umożliwiająca zamawianie dań w restauracji bez udziału kelnera oraz aplikacja Bicom ułatwiająca organizowanie wycieczek rowerowych – to zwycięskie projekty, które 4 lipca 2017 r. nagrodził prezydent Torunia Michał Zaleski.

Studenci wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika już od czterech lat szukają nowych rozwiązań, by nasze życie było łatwiejsze i ciekawsze – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – Dwa projekty, które wygrały, dotyczą życia codziennego. Pierwszy wiąże się z poruszaniem się w gąszczu zamówień w restauracjach, lokalach gastronomicznych i szybkiego, sprawnego komunikowania się z kuchnią danego lokalu. Drugi projekt dotyczy poprawy jakości poruszania się rowerami, a więc ostrzeżenia o pogodzie, możliwość zorganizowania grupy wyjazdowej, ale i informacji o tym, co dzieje się na drodze. To projekty ciekawe, które kiedy wejdą w życie przydadzą się każdemu z nas w codziennym  funkcjonowaniu.

Prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył 4 lipca 2017 r. zwycięskim zespołom studentów nagrody finansowe. Zespół Hoopify otrzymał czek w wysokości 3 tys. złotych za aplikację umożliwiającą przeprowadzenie całego procesu zamówienia w restauracji, natomiast zespół Bicom za zajęcie drugiego miejsca otrzymał 2 tys. złotych za projekt aplikacji rowerowej łączącej w sobie kilka funkcjonalności wykorzystywanych podczas podróży rowerowych.

Nagrodzone prace zostały zrealizowane w oparciu o nowoczesne technologie wykorzystujące urządzenia mobilne, współrzędne GPS czy też Beacony (urządzenia emitujące sygnał, który wykorzystywany jest w zbudowanej aplikacji do wywołania określonej akcji).

Zespół Hoopify stworzył aplikację umożliwiającą przeprowadzenie całego procesu zamówienia w restauracji – od wybrania dania z menu poprzez modyfikację składników, złożenie zamówienia i dokonania płatności. Zamówienie automatycznie przesyłane jest do kuchni co umożliwia skrócenie oczekiwania na jego realizację. Członkowie zespołu to: Bartosz Kolanek, Aneta Małecka, Piotr Kumorek, Michał Kuleszko i Kacper Kempski.

Jest to rewolucyjny system zarządzania restauracją, kierowany szczególnie do średnich i mniejszych restauracji, który pozwala nim na sprawniejsze zarządzanie restauracjom, bez konieczności zakupu droższych systemów – tłumaczył Michał Kuleszko student III roku informatyki Wydziału Matematyki i Informatyki UMK.

Staramy się, aby to, co robią studenci miało praktyczne zastosowanie – powiedział koordynator przedmiotu „Programowanie zespołowe” z Wydziału Matematyki i Informatyki UMK dr Bartosz Ziemkiewicz.

Natomiast projekt Bicom to aplikacja wspomagająca proces organizacji wycieczek rowerowych, która łączy w sobie kilka funkcjonalności wykorzystywanych podczas podróży rowerowych – nawigacja, wymiana informacji w grupie, pogoda, obsługa połączeń telefonicznych bez zdejmowania rąk z kierownicy, muzyka. Zespół Bicom tworzą: Paulina Bawolska, Jaskólski Daniel, Bartosz Wilczyński, Jakub Sobański, Mateusz Sałek oraz Paweł Dembiński.

Nasza Bicom jest wielofunkcyjnym komputerem rowerowym skierowanym do rowerzystów, którzy podróżują w mieście, jak i na rekreacyjnych wycieczkach rowerowych. Łączy ze sobą wszystkie najważniejsze funkcjonalności, jeśli chodzi o zarządzanie telefonem, jak i nawigację – mówi Paulina Bawolska studentka III roku informatyki Wydziału Matematyki i Informatyki UMK.

Od czterech lat Gmina Miasta Toruń współpracuje z Wydziałem Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Prezydent Torunia Michał Zaleski nagradza najlepsze prace studentów trzeciego roku Wydziału Matematyki i Informatyki UMK. Zespoły zostały wyłonione przez przedstawicieli Urzędu Miasta Torunia: Pawła Piotrowicza i Mariusza Szeferę. Koordynatorem przedmiotu „Programowanie zespołowe” z ramienia UMK jest dr Bartosz Ziemkiewicz.

  Magdalena Dębczyńska–Wróblewska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16057 

Print Friendly, PDF & Email