Toruń: Miasto zrefunduje szczepionki dla osób w wieku 65-75 lat

Toruń: Miasto zrefunduje szczepionki dla osób w wieku 65-75 lat
Fot. Małgorzata Litwin

Osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą skorzystać z bezpłatnych szczepionek przeciwko grypie, które w Polsce zostały wprowadzone na listę leków refundowanych w 100 proc. Toruń pokryje z kolei koszt szczepień osób w wieku od 65 do 75 lat.

Aby skorzystać z możliwości bezpłatnego szczepienia, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zdecyduje, czy u pacjenta nie występują przeciwwskazania do szczepienia. W przypadku braku przeciwwskazań, lekarz wystawi receptę, którą pacjent może zrealizować w dowolnej aptece. Następnie należy zgłosić się ponownie do przychodni w uzgodnionym terminie.

Zachorowanie na grypę w starszym wieku wiąże się z ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby oraz wystąpienia wielu powikłań, m.in. zapalenia płuc, oskrzeli, mięśnia sercowego, prowadzących nawet do zgonu. Eksperci zwracają uwagę, że trwająca epidemia COVID-19 również stanowi największe zagrożenie dla seniorów, dlatego rząd wprowadził na listę leków w 100% refundowanych szczepionkę przeciw grypie dla osób w wieku 75 +.

5000 torunian w wieku 65-75 lat może skorzystać z bezpłatnego „Programu szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Torunia po 65. roku życia na lata 2015-2020”. W budżecie Gminy Miasta Toruń na rok 2020 na ten cel przeznaczono 300 000 zł. Znany jest wykonawca szczepień – to Miejska Przychodnia Specjalistyczna. Jednak szczepionka wciąż nie jest jeszcze dostępna tak w Toruniu, jak i na terenie całej Polski, dlatego o rozpoczęciu zapisów na szczepienie, będziemy informować na bieżąco.

Magdalena Winiarska / UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email