Toruń: Konsultacje w sprawie szczepień przeciw HPV

Toruń: Konsultacje w sprawie szczepień przeciw HPV

Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji UMT wraz z Wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej UMT zapraszają na konsultacje społeczne, w ich ramach chcą zapytać mieszkańców o zdanie, na temat szczepień przeciwko wirusowi HPV dla młodych dziewcząt oraz chłopców.

Wirus HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego, który odpowiada za infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn, a w dalszej konsekwencji prowadzić może do rozwoju raka.

Najczęściej wywoływaną przez niego chorobą jest rak szyjki macicy – drugi co do częstości nowotwór złośliwy występujący u kobiet. Co roku umiera na niego 1,6 tys. kobiet. W Polsce jest on na 4 miejscu wśród zachorowań oraz na 7 miejscu wśród zgonów na nowotwory złośliwe kobiet. U mężczyzn wirus ten wywołuje raka prącia oraz odbytu.

Jak dochodzi do zakażenia tym wirusem?

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) przenoszony jest przede wszystkim drogą płciową – do zakażenia może dojść już przy pierwszym stosunku. Zrazić można się również podczas kontaktu ze złuszczonym naskórkiem nosiciela – ryzyko jest większe, jeśli na skórze są skaleczenia czy obtarcia. Przebycie infekcji nie daje odporności i nie zapobiega ponownemu zakażeniu.

Chorzy na raka szyjki macicy, raka prącia oraz odbytu często na początku nie odczuwają żadnych zmian. W przypadku raka szyjki macicy dopiero po jakimś czasie pojawia się niepokojące krwawienie po stosunku, między miesiączkami lub po menopauzie. Symptomy raka odbytu to krwawienie, ból, świąd, wydzielina z odbytu, powiększenie węzłów chłonnych. Rak prącia może powodować zmianę koloru i grubości skóry penisa i/lub bolące narośle.

Czy i jak można uchronić się przed zakażeniem?

W 2008 roku Harald Zur Hausen z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem w Heidelbergu został uhonorowany Nagrodą Nobla za odkrycia badawcze, które stanowiły podstawę do tworzenia profilaktycznej szczepionki chroniącej przed nowotworem szyjki macicy i odbytu.

Dzisiaj na rynku dostępne są trzy szczepionki przeciw wirusowi HPV. Wszystkie one chronią przed odmianą wirusa, która wywołuje raka. Dodatkowo są przeznaczone do ochrony przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych. Zalecane są dla dziewcząt i młodych kobiet oraz chłopców i młodych mężczyzn powyżej 9 lat.

Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje prowadzące szczepienia odnotowały 90% redukcję infekcji wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18 oraz 90% zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ponadto aż o 85% zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.

Jak Przed wirusem HPV chroni się Toruń?

Od 2008 r. Gmina Miasta Toruń realizuje program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego. Łącznie z programu skorzystało 3 163 dziewcząt.

Szczepienia przeciw brodawczakowi ludzkiemu jako pierwotna profilaktyka raka szyjki macicy są wyszczególnione w kalendarzu szczepień ochronnych jako szczepienia zalecane. Szczepienia są bezpieczne i dobrze tolerowane. Nie są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dlaczego konsultacje?

– Chcemy poznać opnie torunian na temat szczepień przeciwko wirusowi HPV. Czy chcą korzystać z tych szczepień? Do kogo powinny być skierowane? Czy powinny być one adresowane także do chłopców? To ostatnie pytanie jest szczególnie istotne w kontekście faktu, że dotychczas programy obejmowały jedynie szczepienia dziewcząt, a choroby powodowane brodawczakiem także dotyczą mężczyzn – informuje UM Torunia.

Co w ramach konsultacji?

1) Miasto zaprasza do udziału w dyżurze konsultacyjnym: 13 lutego w siedzibie Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej przy ul. Fałata 39 w godz. 10:00-18:00.

2) Osoby, które nie mogą przyjść na dyżur, a chcą wyrazić swoją opinię, mogą przesłać ją na adres: konsultacje@um.torun.pl. Uwagi można wysyłać do 27 lutego.

Adrian Aleksandrowicz
Fot. i źródło: torun.pl