Toruń: Kolejna grupa pasażerów z ulgami

Toruń: Kolejna grupa pasażerów z ulgami

Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej z 50–procentową ulgą.

Podczas 45. sesji Rady Miasta w dniu 28 grudnia 2017 roku przyjęta została uchwała wprowadzająca przejazdy komunikacją miejską w Toruniu z ulgą taryfową w wysokości 50% dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych. Osoby te zyskały tym samym takie same uprawnienia do ulgowych przejazdów jak kombatanci.

Jedną z ulg dla korzystających z transportu zbiorowego w Toruniu, wynikających z odrębnych przepisów jest ulga dla kombatantów. Powyższe uprawnienie wynika wprost z art. 20 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1255 z późn. zm.), w myśl którego kombatantom i innym osobom uprawnionym  przysługuje ulga taryfowa w wysokości 50% przy przejazdach środkami komunikacji miejskiej.

O wprowadzenie ulgi dla tej grupy mieszkańców wnioskował prezes Społecznego Komitetu „Solidarni – Toruń pamięta”, Jan Wyrowiński.

Jak poinformował podczas sesji Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej, do tej ulgi uprawnionych jest około 200 mieszkańców Torunia. Blisko połowa z nich przekroczyła już wiek 65 lat, zatem może korzystać z bezpłatnych przejazdów. W wyniku wprowadzenia tej ulgi wpływy do budżetu będą niższe o około 12 tys. zł.

  Anna Kulbicka–Tondel Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17256