Toruń: Gra miejska, która ma pomóc autystom

Toruń: Gra miejska, która ma pomóc autystom
Fot. Adminstrator

Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu planują skonstruować grę miejską, mającą formę aplikacji, która służyć ma jako element terapii dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Jej celem ma być ćwiczenie wybranych aktywności „poza domem”, wymagających interakcji społecznych, które często sprawiają trudności tym osobom.

Gra przeznaczona będzie dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 16 lat z orzeczeniem ASD, tzw. wysoko funkcjonujących lub uczestniczących w terapii w jednym z ośrodków i wytypowanych przez tę instytucję. Będzie zawierać zarówno elementy „oswajające”, jak i wyzwania. Pod pojęciem elementów „oswajających” kryją się zadania, które można wykonać bez nadmiernego stresu, ale dzieci z ASD się ich obawiają. Po jednorazowej próbie powtarzają je jednak bez konieczności dalszego treningu. Wyzwaniami są natomiast wszystkie te zadania, które mocniej nasycone są elementami interakcji lub konieczności współpracy. Zadanie zostaną opracowane wspólnie z wybranym ośrodkiem terapii dzieci z ASD, szczególnie specjalizującym się w zespole Aspergera i wysoko funkcjonującym autyzmie atypowym (obecnie odchodzi się od tych nazw na rzecz określenia „zaburzenia ze spektrum autyzmu”). 

– Gra miejska przyjmie formę aplikacji na urządzenia mobilne kontaktującej się z serwerem. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość częściowo automatycznej weryfikacji zrealizowanych zadań, monitorowania pozycji i aktywności uczestników gry oraz wprowadzenia tzw. mistrza gry, który planuje i modyfikuje zadania, zapobiegając ich powtarzaniu – wyjaśnia dr hab. Jacek Matulewski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej z UMK w Toruniu.

Źródło: www.umk.pl

  Oprac. AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17033 

Print Friendly, PDF & Email