Toruń: DPS gotowy już niebawem

Toruń: DPS gotowy już niebawem

Trwają prace w nowej części Domu Pomocy Społecznej przy Szosie Chełmińskiej w Toruniu. W nowych pokojach pojawiło się już pierwsze wyposażenie.

Całkowity budżet dla rozbudowy DPS to 11 milionów złotych. Prace budowlane rozpoczęły się jesienią 2016 roku, a realizuje je Zakład Usługowo–Handlowy Leszek Piotrowski z Hartowca.

Budynek będzie przeznaczony dla 54 pensjonariuszy. W budynku zaprojektowano 36 pokoi dla pensjonariuszy – w tym 18 pokoi 1–osobowych  o pow. 17,77m2 wraz z łazienkami o pow. 4,3 m2 oraz 18 pokoi 2 –osobowych o pow. 22,07m2 wraz z łazienkami o pow. 4,3 m2.

– Nowy budynek, który powstał, jest połączony łącznikiem z istniejącym gmachem. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na koniec września. W efekcie prac budowlanych powstanie budynek w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – zarówno pokoje, łazienki jak i cześci wspólne. Powierzchnia nowej zabudowy to prawie 3900 m2. Na parterze znajdzie się nowocześnie wyposażona kuchnia z jadalnią – wyjaśnia prezydent Michał Zaleski, który 7 sierpnia 2018 r. wraz z dziennikarzami wizytował powstającą część Domu Pomocy Społecznej w Toruniu.

Oprócz pokojów z balkonami dla pensjonariuszy w nowej części Domu Pomocy Społecznej znajdą się pomieszczenia personelu, sale rehabilitacji, magazyny, sanitariaty ogólnodostępne oraz przestrzeń pobytu dziennego. Zagospodarowany zostanie również teren wokół budynku – powstają drogi dojazdowe, chodniki, parkingi,  mała architektura (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery), scena terenowa, śmietnik i oświetlenie terenu.

– Łącznie po rozbudowie będziemy dysponowali 174 miejscami. Obecnie zbieramy propozycje od mieszkańców i rodzin i wspólnie zastanowimy się, jaki sposób zasiedlenia nowej części będzie najkorzystniejszy. Dzięki rozbudowie przybędą nam 54 miejsca, a potrzeby wciąż są duże – obecnie mamy ponad 40 osób oczekujących na miejsce w DPS. Dla wielu z nich to miejsce zamieszkania na długie lata – zaznacza dyrektor DPS w Toruniu dr Andrzej Kobyłecki.

W nowym budynku znalazły się windy, wykonane zostały instalacje wod–kan, instalacja grzewcza oraz instalacja przyzywowa. Zamontowana jest wentylacja mechaniczna,  wykonano instalacje elektryczne i teletechniczne. W pokojach pensjonariuszy pojawiło się już pierwsze wyposażenie, trwa również meblowanie części wspólnych i administracyjnych.

Fot. Wojtek Szabelski/torun.pl

  Maria Wesoła, torun.pl Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18574