Toruń: 15–lecie Fundacji „Światło”

Toruń: 15–lecie Fundacji „Światło”
Fot. Adminstrator

Fundacja „Światło” ma już piętnaście lat. Uroczyste obchody jubileuszu odbyły się 27 września 2018 roku w Sali Mieszczańskiej w toruńskim Ratuszu Staromiejskim.

Misją Fundacji „Światło” jest wszechstronne wspieranie chorych i niepełnosprawnych oraz ich najbliższych. Swoją opieką otacza również osoby w śpiączce w zakładzie opiekuńczo–leczniczym. Pacjenci trafiają tam z całej Polski. W zwykłych szpitalach szanse na wybudzenie określa się dużo mniejsze, czasem zerowe. Bliscy pokrzywdzonych nieraz dowiadują się, że lekarze nie są w stanie nic zdziałać, a pacjent powinien trafić w stanie wegetatywnym do domu… Większym współczuciem i chęcią pomocy wykazuje się Fundacja Światło, która może pochwalić się pokaźną liczbą wyleczonych pacjentów. To najlepszy dowód, że cierpliwość i chęć dalszych starań popłaca.

– Wiele razy spotykaliśmy się z panią prezes Janiną Mirończuk, rozmawialiśmy o remontach, modernizacjach, a nawet ambitniejszych planach – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – Trwało to pewien czas, aż w 2011 roku spełnił się nasz cel. Dla potrzeb wówczas powołanego zakładu opiekuńczo–leczniczego Miasto Toruń z radością mogło przekazać nowy, nowocześnie wyposażony budynek, w którym ludzie w śpiączce mają naprawdę bardzo dobre warunki. Najważniejsze jest jednak dobro ludzi – zarządu, rady nadzorczej, pracowników i wolontariuszy Fundacji, którzy dostarczają dobro i szczęście dla swoich podopiecznych, niezależnie w jakim oni są stanie. Bardzo dziękuję za te piękne piętnaście lat, które otwierają drogę do kolejnych dokonań. Życzę państwu wielu lat wytrwałości, radości i takiej pogody ducha.

W strukturze Fundacji „Światło” od 2005 roku działa również Akademia Walki z Rakiem. Jej głównym celem jest pomoc psychologiczna osobom chorym onkologicznie oraz ich bliskim. Zważywszy na ogromną rolę, jaką w procesie zdrowienia odgrywa samopoczucie pacjenta, kluczowe jest bowiem wzmocnienie kondycji psychicznej podopiecznych, pomoc w walce z lękiem oraz dążenie do zminimalizowania stresu związanego z trudami procesu leczenia. AWzR spotkamy także w innych polskich miastach.

– Co jakiś czas ukazują się pewne rankingi na najpiękniejsze miejsca w Toruniu. Zawsze uważałem, że niezmiennie na szczycie powinna być Fundacja Światło – przyznał przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski. – To jest miejsce, w którym każdego dnia dokonują się cuda. Skupia ono tak wielu niezwykłych ludzi. Każdy z nas jest szczęśliwy, gdy ma przynajmniej jednego dobrego przyjaciela. Fundacja Światło ma tych prawdziwych, oddanych przyjaciół dziesiątki, jak nie setki. To miejsce, które kojarzy się z bólem, tragediami, okrutnymi wypadkami, jest jednym z najbardziej optymistycznych, wypełnionych szczęściem i radością miejsc w naszym mieście.

Ważną rolę w działalności Fundacji odgrywa również Toruńska Grupa Teatralna EFATA, która – jak podkreślił prezydent Zaleski – daje impuls do życia i przywraca nadzieję w sytuacjach, które wydają się beznadziejne.

Źródło: torun.pl

Fot. Wojtek Szabelski

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18924 

Print Friendly, PDF & Email