Test praktycznego życia

Test praktycznego życia
Fot. Adminstrator

Codziennie poruszamy się po mieście, nie zwracając uwagi na wiele aspektów codziennego życia, które dla osób zdrowych wydają się błahostką, a dla niepełnosprawnych urastają one do rangi sporego problemu, który niejednokrotnie wyklucza ich społecznie. Projekt „Test praktycznego życia”, napisany przez Dominikę Lewicką-Klucznik, ma pokazać bariery, z jakimi na co dzień stykają się osoby z niepełnosprawnościami oraz edukować jak te bariery minimalizować i eliminować. Głosowanie na projekty zgłoszone do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020 rozpocznie się 23 września i potrwa do 20 października 2019 r.

Projektskierowany jest do uczniów, młodzieży, urzędników i pracowników różnych instytucji. Będzie wykorzystywał wiedzę terapeutów i specjalistów z dziedziny surdopedagogiki, tyflopedagogiki, oligofrenopedagogiki, osób zajmujących się terapią autyzmu, a także tych, którzy aktywnie lub pasywnie poruszają się na wózkach inwalidzkich lub korzystają z różnego rodzaju kul lub balkoników. Przede wszystkim jednak będzie korzystał z doświadczeń osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów, którzy codziennie w Elblągu spotykają się z barierami nie tylko architektonicznymi czy też logistycznymi, ale również tymi, które funkcjonują w głowach zdrowych mieszkańców.

– Przede wszystkim właśnie pełnosprawnym chciałabym pokazać, jak wygląda świat z poziomu wózka, jak odbiera się rzeczywistość w momencie, kiedy jeden ze zmysłów nie działa lub nie funkcjonuje prawidłowo lub też zbyt wiele bodźców dociera do mózgu i nie radzi sobie on z ich przetwarzaniem. Z zasady będą to zajęcia praktyczne, które pozwolą osobom zdrowym w pewien sposób poczuć się jak osoba z ograniczeniami. Choć będzie to czasowe, to mam nadzieję, że pobudzi empatię, która będzie widoczna w kolejce po zakupy, przy wsiadaniu do autobusu czy też w poruszaniu się po mieście. Będzie także pretekstem do tego, by o osobach starszych czy niepełnosprawnych myśleć na każdym etapie wprowadzania zmian w mieście. Poza tym pozwoli ocenić, czy realnie Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne, Urząd Miasta, Komenda Miejska Policji czy Straż Miejska są faktycznie dostępne dla wszystkich – mówi pomysłodawczyni projektu Dominika Lewicka-Klucznik.

Projekt będzie realizowany również w elbląskich szkołach. Na zajęcia zostaną przygotowane pomoce, które pozwolą stworzyć warunki podobne do tych, z którymi codziennie mierzą się osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Ma to pokazać przez doświadczenie, jak wiele barier jest w nas i wokół nas.

Zakończenie projektu planowane jest w Tygodniu Osób Niepełnosprawnych w czerwcu 2020 roku. Zostanie zorganizowana gra miejska, do udziału w której zostaną zaproszeni urzędnicy, pracownicy i dyrektorzy różnych instytucji, osoby decyzyjne, dziennikarze oraz chętni.

– Wyjdziemy na miasto, postaramy się przebić przez Stare Miasto, zrobić zakupy czy też wejść na obiad do restauracji. Skorzystamy z oferty Młodzieżowego Domu Kultury i innych instytucji, a także zgłosimy wykroczenie w Komendzie Miejskiej Policji i kupimy bilet miesięczny. Sprawdzimy z poziomu wózka, laski, psa przewodnika, jak się żyje w naszym mieście. Oczywiście będziemy poruszać się także elbląską komunikacją miejską – dodaje autorka projektu.

„Test praktycznego życia” jest jedynym projektem „miękkim” w inicjatywach ogólnomiejskich w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. To znaczy, że tu człowiek jest najważniejszą inwestycją. Jeśli widzisz sens takich działań, zagłosuj na ten projekt.

Więcej o projekcie przeczytać można na lewickaklucznik.pl/2019/08/24/test-praktycznego-zycia/.

Fot. archiwum redakcji/Rafał Sułek
Print Friendly, PDF & Email