Takie Noce są tylko w Elblągu - festiwal festiwali za nami

Takie Noce są tylko w Elblągu - festiwal festiwali za nami

Gwiazdy – te znane i lubiane oraz te dopiero wschodzące, miały okazję, po raz dwunasty wystąpić na Elbląskich Nocach Teatru i Poezji. Tradycyjnie na Podzamczu zaprezentowali się laureaci największych i najbardziej prestiżowych festiwali piosenki,  kabareciarze serwujący topowe skecze i piosenki, a także gwiazdy największego formatu.

Program tegorocznych Elbląskich Nocy Teatru i Poezji – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami organizatora,  był niezwykle interesujący.

Najlepsi z najlepszych i Steczkowska
I dzień upłynął pod znakiem piosenki wartościowej w wykonaniu młodych zdolnych artystów, którzy walczyli o Księżycową Statuetkę – nagrodę przyznawaną przez publiczność. Statuetka – symbol elbląskiego festiwalu powędrowała do rąk Anny Karamon i Aleksandry Nowak – artystek śpiewających piosenkę pod prowokacyjnym tytułem „Sex na plaży i czereśnie”. Jak można było zaobserwować, dziewczyny świetnie odnajdują się zarówno w klimatach jazzu, bluesa, jak i soulu.  Stanowią znakomicie brzmiący duet. Improwizują, tworząc przy tym niesamowitą harmonię.  Statuetkę zdobyły dzięki ok. 150 głosom widzów. Niewiele mniej głosów otrzymała 15- letnia Eliza Banasik obdarzona silnym, głębokim głosem. Młoda artystka przywołała teksty Jacka Kaczmarskiego i Czesława Niemena.

Tego samego wieczoru z koncertem wystąpiła również Justyna Steczkowska –  gwiazda o nader lirycznym głosie, która podczas festiwalu zaśpiewała utwory m.in. ze swojej najnowszej płyty pt. „Daj mi chwilę”.

Niewątpliwie Justyna potrafi oczarować publiczność swoim głosem i swoją osobą. Artystka,  mimo że jest zaliczana przez branżę muzyczną do „szufladki” pop, podczas koncertu udowodniła, że liryczne teksty i melodie również stanowią jej mocną stronę.

Lawina humoru i śmiechu do rozpuku
Drugi dzień Elbląskich Nocy niewątpliwie należał do kabareciarzy. Elbląską publiczność rozśmieszały najlepsze polskie kabarety i oczywiście Piotr Bałtroczyk stary wyga elbląskich Nocy.

Żartowano ze wszystkich i ze wszystkiego. Dostało się Dodzie, Rubikowi, politykom, kobietom i mężczyznom po równo…
Prowadzący przez cały wieczór przytaczał dowcipne, czasem „hardcorowe” porównania i metafory. Do twórczej pracy nad kolejnymi zaprosił też publiczność. Każdy z widzów mógł pochwalić się powiedzonkiem własnym lub zasłyszanym.

Najlepsze, zdaniem kabareciarzy, były odczytywane na scenie, a ich autorzy otrzymali upominki. Wśród nagrodzonych powiedzonek znalazły się m.in.: twoja mama klaszcze u Rubika; jak sobie pościelesz, to… mnie zawołaj; masz oczy, jak… zepsuta lalka i gdzie kucharek sześć, tam… dwanaście cycków.

Oprócz żartów głównego prowadzącego, śmiechu co nie miara dostarczył Kabaret Młodych Panów skeczem „Romeo i Julia”. Scena balkonowa wywołała wśród publiczności prawdziwy, żywy śmiech aż do łez.  Kabaret Hrabi z kolei w niebanalny sposób tłumaczył widzom różnice między kobietą a mężczyzną. Na podstawie długości pończoch uzgodnili, że kobiety mają dłuższe nogi, żeńską część publiczności zachęcali z kolei do pocałunku z małpoludem. Ponadto z nowymi utworami w repertuarze wystąpiła Grupa MoCarta. Wraz z kwartetem na scenie pojawiła się Katarzyna Jamróz i Klementyna Umer.  
Na zakończenie wystąpił Kabaret Moralnego Niepokoju, niestety bez Katarzyny Pakosińskiej,  na której charakterystyczny śmiech czekali, zapewne, elblążanie. Robert Górski, Przemek Borkowski, Mikołaj Cieślak i Rafał Zbieć dokończyli dzieła swoich scenicznych poprzedników, rozbawiąc widzów do łez.

Specjalny finał
Trzeciego wieczoru XII Nocy w koncercie „Piosenka o Zielińskiej, czyli Zielińscy Zielińskim” usłyszeliśmy teksty Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Jagody Has, Justyny Holm wyśpiewane przez takich artystów jak m. in. Olgę Bończyk, Annę Dereszowską, Magdalenę Kumorek, Dorotę Miśkiewicz, Lorę Szafran, Felicjana Andrzejczaka, Mariusza Kiljana czy Piotra Polka. Artystom towarzyszył zespół Heart of Spider Combination Wojciecha Zielińskiego.
Koncert ten przygotowany został specjalnie na tegoroczną edycję Festiwalu. Wieczór zwienczył wspólny występ wszystkich artystów w piosence Skaldów ”Póki ludzie się kochają”.

Tak więc XII edycja Elbląskich Nocy Teatru i Poezji przeszła do historii. Przez trzy dni mieliśmy okazję obcować z najwyższą sztuką, najlepszą piosenką i kabaretem. Za rok, już kolejna i to trzynasta edycja. Czas pokaże, czy „trzynastka” w tym przypadku okaże się szczęśliwym omenem.

Organizatorem Festiwalu jest Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid w Elblągu. Sponsorem głównym jest Grupa Lotos S.A.

  AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 2683

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.