Szwecja: Surowsze restrykcje po wykryciu brazylijskiego wariantu koronawirusa w regionie Gaevleborg

Szwecja: Surowsze restrykcje po wykryciu brazylijskiego wariantu koronawirusa w regionie Gaevleborg
Fot. Polina Tankilevitch / Pexels

Władze regionu Gaevleborg, położonego ok. 150 km na północ od Sztokholmu, zaostrzyły w poniedziałek restrykcje po wykryciu po raz pierwszy w Szwecji czterech przypadków zakażenia brazylijskim wariantem koronawirusa.

Według władz zdrowotnych regionu, przypadki brazylijskiej odmiany koronawirusa zostały potwierdzone w weekend u osób, które w ostatnim czasie nie wyjeżdżały za granicę. Jedna z nich przebywała przez pewien czas w Sztokholmie. Wcześniej w mieście Gaevle oraz w jego okolicach wykryto liczne przypadki brytyjskiego wariantu koronawirusa.

– Mamy do czynienia z dużym rozprzestrzenieniem się koronawirusa, a jego warianty w minionym tygodniu stanowiły 42,8 proc. wszystkich potwierdzonych przypadków – poinformowały w komunikacie władze regionu Geavleborg.

W związku z ryzykiem przeciążenia służby zdrowia lokalne władze w porozumieniu z Urzędem Zdrowia Publicznego wprowadziły zalecenie zasłaniania ust oraz nosa w budynkach oraz w środkach transportu publicznego przez cały czas, a nie jedynie w godzinach szczytu. Mieszkańcom regionu zarekomendowano także ograniczenie kontaktów społecznych.

Nowe zalecenia mają obowiązywać do 10 marca.

W opinii zajmującego się kontrolą zakażeń prof. Jana Alberta warianty koronawirusa (brytyjski, południowoafrykański oraz brazylijski) są bardziej zakaźne i mogą spowodować, że dotychczasowe środki mające ograniczyć epidemię przestaną przynosić efekty.

– Obecnie stosowane szczepionki nie przynoszą wystarczających efektów w przypadku południowoafrykańskiego i brazylijskiego wariantu. I to jest największe zagrożenie – podkreślił w telewizji SVT Albert. Według niego do jesieni „nie ma szans na opracowanie szczepionek bardziej dopasowanych do nowych wariantów”.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)
Print Friendly, PDF & Email