Szwecja: Pół miliona przypadków koronawirusa. Tempo szczepień niezadowalające

Szwecja: Pół miliona przypadków koronawirusa. Tempo szczepień niezadowalające
Fot. Pixabay

W Szwecji liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła od piątku o 17 395, przekraczając we wtorek pół miliona (506 866). W tym okresie odnotowano 234 zgony na COVID-19, ich łączna liczba to 9 667. Tempo szczepień określono jako „niezadowalające”.

Według głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella „na razie trudno interpretować dane z okresu świątecznego”. – Można mówić o niewielkim spadku zakażeń, ale najważniejszą próbą będą najbliższe tygodnie, gdy ludzie wrócą do pracy – oświadczył Tegnell.

W poniedziałek po feriach ponownie otwarto przedszkola oraz szkoły podstawowe. Szkoły średnie i wyższe prowadzą nauczanie zdalne.

W Szwecji znów znacznie wzrosła liczba zgonów z powodu COVID-19. Rekord dobowy odnotowano 17 grudnia, gdy zarejestrowano aż 117 zgonów. – Duża śmiertelność w wyniku COVID-19 w grudniu odzwierciedla wysoką ogólną liczbę zakażeń, ale służba zdrowia ma lepsze rezultaty – odparł Tegnell.

W całym kraju na oddziałach intensywnej terapii przebywa 372 pacjentów z COVID-19. Oznacza to siedem osób mniej od piątku. W szpitalach leczonych jest 2460 osób z koronawirusem, najwięcej od początku epidemii.

Jak podał Urząd Zdrowia Publicznego, w Szwecji do wtorku przeciwko COVID-19 zaszczepiono ok. 80 tys. osób (0,8 proc. ludności). Priorytetową grupą są pensjonariusze domów opieki, ale na skutek próśb środowiska lekarskiego, w niektórych regionach zezwolono, by szczepieniami został objęty także personel medyczny.

Szwecja otrzymała dotychczas ok. 160 tys. dawek szczepionek Pfizer/BioNTech. Wiele regionów magazynuje szczepionki na drugą dawkę, choć mają je zapewnić kolejne dostawy. W opinii Tegnella, jest to powodem „niezadowalającego tempa szczepień”. – Regiony powinny zaszczepić tyle osób, ile są w stanie – uważa Tegnell.

W Szwecji trwa debata nad tym, czy kraj ten, wzorem Izraela czy Wielkiej Brytanii, mógłby przeprowadzić szczepienia na masową skalę w szybkim tempie. Mająca o połowę mniej ludności Dania zdołała zaszczepić już 117 tys. osób.

Według rządowego koordynatora ds. szczepień Richarda Bergstroema przyspieszenie nastąpi w marcu, gdy Szwecja otrzyma większe liczby szczepionek od różnych producentów. W jego opinii do zwiększenia tempa potrzebne jest zaangażowanie wszystkich partnerów: prywatnych instytucji oraz wojska.

W Szwecji statystyki na temat liczby zakażeń i zgonów na COVID-19 upubliczniane są od wtorku do piątku, aby uniknąć niepełnych danych w weekend.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)
Print Friendly, PDF & Email