Szumowski: Zleciłem, by sprawdzić, czy nie było wcześniejszych przypadków COVID

Szumowski: Zleciłem, by sprawdzić, czy nie było wcześniejszych przypadków COVID
Fot. Pixabay

Jakiś czas temu zleciłem prace, by sprawdzić, czy nie było wcześniejszych przypadków COVID, zanim wykryliśmy go u pierwszego pacjenta – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister powiedział, że zlecił zbadanie przypadków zgonów na wszystkie choroby związane z niewydolnością oddechową, jeśli są możliwości tych badań – zachowano materiał do nich.

– Chcemy wiedzieć, jaka jest sytuacja, czy część zachorowań nie była związana z koronawirusem COVID – wyjaśnił minister Szumowski. Przypomniał, że koronawirusów w Polsce było bardzo dużo, ale chcemy wiedzieć, czy wcześniej były takie zdarzenia wynikające z tego konkretnego koronawirusa wywołującego COVID.

– Już jakiś czas temu poprosiłem, żeby takie prace się rozpoczęły, żebyśmy mieli większą wiedzę, która później pozwoli ocenić rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce i na świecie – zanim mieliśmy możliwość wyłapania pierwszego pacjenta – zaznaczył minister.

Podkreślił, że z danych o zgonach nie ma sygnałów, żeby ich liczba w I kwartale 2020 r. była wyższa, niż w I kwartale ubiegłego roku. – Jest odwrotnie – ta liczba z tego roku jest niższa, od poprzednich lat – podał. W jego ocenie na tę niższą liczbę zgonów w I kw. 2020 r. miało wpływ zamknięcie wielu aktywności w związku z pandemią.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email