Szumowski: W lokalach wyborczych maseczki, dystans i dezynfekcja rąk

Szumowski: W lokalach wyborczych maseczki, dystans i dezynfekcja rąk
Fot. Pixabay

W lokalach wyborczych obowiązywać będą, tak jak w wielu innych miejscach np. w sklepach, maseczki, dystans i dezynfekcja rąk – przypomina minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Są znane nam wszystkim metody zapobiegania infekcjom – dystans, maseczki, dezynfekcja rąk. Oczywiście ilość osób w lokalu będzie ograniczona. Nie należy się tłoczyć przy wejściu i wyjściu. Starajmy się tak zachowywać, jakbyśmy szli np. do sklepu – powiedział w piątek w Programie III Polskiego Radia Szumowski.

Szef resortu zdrowia wskazał, że w każdym lokalu wyborczym jest komisja wyborcza, która odpowiada za przestrzeganie norm. – Jestem przekonany, że także we własnym interesie komisja będzie dyscyplinowała osoby, które będą chciały wejść w większej grupie, czy nie nosić maseczki – powiedział.

Szef MZ zaznaczył, że wyborca ma prawo wymagać, by były przestrzegane wymogi sanitarne. – Długopisy, czy powierzchnie będą dezynfekowane co jakiś czas. (…) Można też wziąć swój długopis. Zalecane są także m.in. rękawiczki lub dezynfekcja rąk – przypomniał.

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę, 28 czerwca, a głosowanie będzie możliwe w godzinach 7:00-21:00. W kraju głosowanie ma się odbyć metodą mieszaną – w lokalach wyborczych lub korespondencyjnie. Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze wyborów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wówczas – 12 lipca – odbędzie się druga tura wyborów.

Katarzyna Lechowicz-Dyl
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email