Szumowski apeluje do pacjentów onkologicznych o nieprzerywanie leczenia

Szumowski apeluje do pacjentów onkologicznych o nieprzerywanie leczenia
Fot. Pixabay

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował do pacjentów onkologicznych o zgłaszanie się – w razie podejrzenia nowotworu – do placówek medycznych i o nieprzerywanie podjętego leczenia. Zapewnił, że w dobie pandemii szpitale i oddziały onkologiczne zobowiązane są do przestrzegania najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Apel Szumowskiego zamieszczono we wtorek na stronie resortu i w mediach społecznościowych. Minister zwrócił uwagę, że w związku z pandemią COVID-19 i obawami przed zakażeniem zanotowano spadek liczby pacjentów przyjmowanych do szpitali onkologicznych, a także wzrost liczby pacjentów odwołujących wizyty.

Zaznaczył, że jest to bardzo niepokojące zjawisko, ponieważ pomyślność leczenia chorób nowotworowych zależy przede wszystkim od stadium zaawansowania choroby, a zbyt późne zgłoszenie się do lekarza daje gorsze rokowania na pokonanie choroby.

Szef resortu zdrowia zapewnił, że w dobie pandemii COVID-19 szpitale i oddziały onkologiczne zobowiązane są do przestrzegania najwyższych standardów bezpieczeństwa, w tym korzystania ze środków ochrony osobistej.

– Dzięki wprowadzonym standardom zgłaszający się pacjenci mają zagwarantowaną bezpieczną diagnostykę, a leczenie prowadzone jest w warunkach monitorowanych w trybie ciągłym – podkreślił.

Wskazał, że pacjenci mogą skorzystać z konsultacji lekarskiej w formie teleporady. – W tym celu należy skontaktować się ze swoim ośrodkiem zdrowia lub umówić się na teleporadę, korzystając ze strony pacjent.gov.pl – zalecił Szumowski.

Minister zaapelował też do wszystkich Polaków o systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych. Przypomniał, że od maja następuje stopniowe odmrażanie nie tylko gospodarki, ale również ochrony zdrowia.

– Dzięki szybkiemu wdrożeniu specjalnych zasad sanitarnych podmioty lecznicze ponownie zaczynają realizować programy profilaktyki onkologicznej – napisał.

Dodał, że informacje na temat dostępnych programów profilaktyki onkologicznej można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz na stronie pacjent.gov.pl. Informacje o adresach, telefonach, lokalizacji i godzinach otwarcia placówek, które realizują badania w ramach programów profilaktycznych, można znaleźć na stronie Zintegrowanego Informatora Pacjenta – https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne.

Karolina Mózgowiec
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email