Szpitale tymczasowe powstają stopniowo, a w już działających sporo wolnych miejsc

Szpitale tymczasowe powstają stopniowo, a w już działających sporo wolnych miejsc
Fot. Daniel Gnap / KPRM

Szpitale tymczasowe, które – jak argumentuje Ministerstwo Zdrowia – są przygotowywane w każdym województwie na wypadek wzrostu liczby zakażeń koronawirusem, powstają stopniowo. W już działających jest sporo wolnych miejsc – wynika z informacji dziennikarzy PAP.

Rolą szpitali tymczasowych – jak podnoszą eksperci – jest przyjmowanie pacjentów m.in. wtedy, gdy wyczerpują się możliwości hospitalizacji w tradycyjnych, przeznaczonych do tego placówkach. Ich zadaniem, przy dużym obłożeniu standardowych szpitali, jest także przejmowanie części pacjentów i zwalnianie miejsc dla wymagających specjalistycznego leczenia, m.in. z powodu chorób współistniejących.

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił pod koniec listopada, że szpitale tymczasowe są zabezpieczeniem na wypadek trzeciej fali epidemii i ostatnią linią obrony. Zapowiedział, że do marca nie będzie decyzji o rezygnacji z nich.

Z informacji przekazanych PAP przez Marię Włodkowską, rzeczniczkę Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który organizuje szpital tymczasowy w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof (CUMRiK), wynika, że w placówce tej jest 29 pacjentów, w tym 12 na intensywnej terapii. Przygotowano tam łącznie ok. 70 miejsc dla chorych na COVID-19.

Dane na temat drugiego w województwie szpitala tymczasowego w Małopolsce w 20 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Krynicy-Zdroju nie były w czwartek znane. Biuro prasowe urzędu wojewódzkiego nie potrafiło ustalić bieżącej liczby pacjentów w tej placówce. PAP nie udało się także telefonicznie skontaktować się z lecznicą. W ubiegłym tygodniu w szpitalu tym było tylko czterech chorych, podczas gdy jest tam ponad 160 miejsc.

W środę wojewoda małopolski Łukasz Kmita poinformował, że szpital tymczasowy w Expo Kraków będzie szpitalem pasywnym, co oznacza, że na razie nie trafią tam pacjenci z COVID-19. Decyzja taka wiąże się z malejącą liczbą zakażeń. Chorzy mają trafiać do dwóch dotychczas uruchomionych szpitali tymczasowych i do szpitali z oddziałami covidowymi.

W Małopolsce rezerwę, na wypadek niekorzystnego rozwoju sytuacji, stanowić mają także szpitale tymczasowe w hali Arena Jaskółka w Tarnowie i w kompleksie szpitala im. Żeromskiego w Krakowie. Szpital tymczasowy w tarnowskiej Jaskółce może pomieścić 204 łóżka, a szpital Żeromskiego – ok. 70.

Ostatni z planowych w Małopolsce szpitali tymczasowych – w budynku po Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Śniadeckich 10 w Krakowie, na około 100 łóżek, został wstrzymany w fazie projektu. Zgodnie z deklaracjami tworzącej go Grupy Azoty obiekt można uruchomić w ciągu około trzech tygodni.

W piątek otwarty zostanie szpital tymczasowy w Targach Kielce. – Szpital pozostanie na razie placówką pasywną. Przyjmie pierwszych pacjentów w momencie wzrostu zakażeń – powiedział PAP wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

– Sytuacja epidemiczna nie wymusza na nas otwierania dodatkowej placówki, a wręcz przeciwnie. Na razie będziemy robić tzw. odmrożenie, czyli przekształcenie części placówek, które w poprzednim miesiącu zostały przekazane na leczenie COVID-19, na leczenie innych pacjentów – zaznaczył Koniusz.

Pięcioro pacjentów trafiło do czwartkowego popołudnia do szpitala tymczasowego uruchomionego w poniedziałek w hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach (MCK). Pierwszego pacjenta przyjęto tam we wtorek.

Dwa pozostałe szpitale tymczasowe przewidziane dla regionu na razie nie pracują. Jeden z nich, utworzony w hali dawnego terminalu cargo na terenie lotniska Katowice w Pyrzowicach, jest gotowy. Prace nad utworzeniem trzeciego szpitala – w ustrońskim sanatorium Równica – wstrzymano na etapie projektowym.

W Pomorskiem trwa organizacja dwóch szpitali tymczasowych. Pierwszy z nich powstaje w Sopocie w budynku sanatorium uzdrowiskowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) i podlegać będzie Szpitalowi MSWiA w Gdańsku. Drugi organizowany jest w Gdańsku w halach wystawienniczych AmberExpo, zarządzanych przez Międzynarodowe Targi Gdańskie. Po uruchomieniu ma być zarządzana przez spółkę Copernicus Podmiot Leczniczy.

Bardziej zaawansowane są prace przy sopockiej placówce, która przygotowywana jest tak, by maksymalnie pomieściła 200 pacjentów. Z kolei gdański tymczasowy, który – w razie potrzeby – ma zostać uruchomiony jako drugi w kolejności, przygotowywany jest na przyjęcie maksymalnie 422 chorych.

Pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. organizacji szpitali tymczasowych dr Piotr Kobzdej w rozmowie z PAP poinformował, że placówka w Sopocie jest praktycznie niemal gotowa na przyjęcie pierwszych pacjentów w terminie wyznaczonym przez wojewodę, czyli 15 grudnia. Poinformował też PAP, że również w przypadku gdańskiego szpitala tymczasowego trwają prace organizacyjne.

Pierwszy z dwóch przygotowanych w Białymstoku szpitali tymczasowych dla pacjentów z koronawirusem ruszy 10 grudnia w budynku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Żurawiej. Drugi szpital tymczasowy – również pod patronatem szpitala USK – powstał w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przy ul. Wołodyjowskiego. W obu szpitalach tymczasowych zakończono wszystkie prace budowlane.

11 pacjentów chorych na COVID-19 przebywa w szpitalu tymczasowym w Rzeszowie. Placówka działa od ubiegłego tygodnia i mieści się w nowo wybudowanym skrzydle szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Rzeszowie. Aktualnie dostępnych jest 20 łóżek covidowych, w tym pięć wyposażonych w respiratory. Docelowo w szpitalu będzie 160 łóżek, z czego 30 respiratorowych, z możliwością uruchomienia kolejnych miejsc w razie takiej potrzeby.

W związku z mniejszą liczbą pacjentów hospitalizowanych wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zdecydowała o uwolnieniu łóżek covidowych w szpitalu w Dębicy. Decyzje w tej sprawie, dotyczące innych szpitali, mają być podejmowane na bieżąco.

Szpital tymczasowy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich jest już niemal gotowy na przyjęcie pacjentów, czeka jeszcze na dostawę tomografu. Pierwsi pacjenci mają tu trafić po jego dostarczeniu – zapewne w przyszłym tygodniu.

Pierwotnie pacjenci mieli trafić do hal MTP w poniedziałek, później wskazywano, że szpital tymczasowy rozpocznie pracę 3 grudnia. Docelowo obiekt ma mieć zdolność do przyjęcia nawet ok. 900 osób. W pierwszym etapie w gotowości ma być niespełna 70 łóżek.

Zakończył się pierwszy etap budowy szpitala tymczasowego we Wrocławiu. Gotowy jest sektor lecznicy, w którym znajduje się 100 łóżek.

– Na tę chwilę nie ma potrzeby otwierania szpitala – powiedział w środę wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Powstającym w centrum konferencyjnym przy ul. Rakietowej szpitalem tymczasowym będzie zarządzać i prowadzić go pod kątem medycznym Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. W założeniu ma tam być około 400 łóżek covidowych, w tym 50 respiratorowych.

Pierwsi pacjenci z koronawirusem mogą zostać przyjęci do wybudowanego szpitala tymczasowego w Płocku (Mazowieckie) najwcześniej 7 grudnia. Trwa przygotowanie placówki do uruchomienia działalności medycznej, np. dowożona jest część niezbędnego sprzętu. Szpital tymczasowy w Płocku na ok. 200 łóżek, w tym 20 łóżek z respiratorami, wybudował PKN Orlen. We wtorek 1 grudnia spółka przekazała tę placówkę tamtejszemu Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu, którego będzie ona oddziałem.

Na Mazowszu powstaje kilka szpitali tymczasowych, które będą dysponować od 100 do kilkuset łóżkami. Zaplanowano je m.in. w Płocku, Ostrołęce, Siedlcach, Radomiu i w Warszawie.

Z danych udostępnianych przez Szpital Narodowy w stolicy wynika, że w nocy ze środy na czwartek przebywało tam 60 pacjentów, na 84 gotowe na przyjęcie chorych łóżka.

Ministerstwo Obrony Narodowej informowało w ostatnich dniach, że finalizowane są prace przy organizacji i budowie wojskowego szpitala tymczasowego w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego na warszawskim Okęciu. Szpital został wyposażony w sprzęt medyczny potrzebny do rozpoczęcia funkcjonowania. Ma przyjmować pacjentów dopiero w momencie, w którym inne szpitale (w tym pozostałe tymczasowe) w Warszawie przestaną być wydolne.

Szpital tymczasowy dla woj. lubuskiego ze 170 łóżkami, w tym z 25 respiratorowymi, zostanie do 7 grudnia br. zorganizowany w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Trwają ostatnie prace wykończeniowe w nowym obiekcie i sukcesywnie jest dowożone wyposażenie i sprzęt medyczny. W tworzonym szpitalu tymczasowym wdrożony zostanie system intensywnej tlenoterapii.

Ponad 300 zgłoszeń od chętnych do pracy w dwóch szpitalach tymczasowych powstających w Szczecinie wpłynęło do służb zajmujących się rekrutacją. Nabór do nich trwa nadal. W Zachodniopomorskiem szpitale tymczasowe będą zlokalizowane w dwóch miejscach: na Pomorzanach w budynku M w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie i w hali Netto Arena.

Szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 powstał na terenie łódzkiej hali wystawienniczej EXPO.

Niebawem ma być uruchomiony szpital tymczasowy w obiektach Targów Lublin. Będzie mógł pomieścić około 500 łóżek z możliwością prowadzenia tlenoterapii, w tym 80 łóżek intensywnej terapii. Trwa tam montaż instalacji tlenowych. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl
Print Friendly, PDF & Email