Szkolenie ERKON-u we Fromborku

Dnia 25 września 2008 roku w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Psychiatrycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej we Fromborku odbyło się szkolenie w ramach programu „Trener”, w którym wzięli udział pracownicy Elblaskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych.  Wśród uczestników szkolenia znaleźli się trenerzy pracy, pośrednicy i poradnicy pracy, doradcy zawodowi oraz psychologowie. ERKON jest placówką, która udziela poradnictwa nie tylko osobom niepełnosprawnym fizycznie. Klientami ERKON są także osoby z zaburzeniami psychicznymi, dlatego też pracownicy poprzez szkolenia cały czas starają się podnosić swoje kwalifikacje.

Celem spotkania była próba zrozumienia osób z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak choroby psychiczne, zaburzenia nerwicowe i zaburzenia osobowości.

Szkolenie rozpoczęło wystąpienie dyrektora placówki Bogdana Jussisa, który przedstawił historię szpitala oraz jego obecną sytuację. Zaznajomił również pracowników ERKON z Ustawą o Ochronie Zdrowia Psychicznego z dnia 19 sierpnia 1994 roku. Wyjaśnił, kiedy i w jakich sytuacjach możliwe jest leczenie pacjenta bez jego zgody oraz jak wygląda procedura takiego leczenia. Udzielił również szczegółowych informacji na temat określonego przez NFZ czasu hospitalizacji poszczególnych zaburzeń.

Następnie przełożona mgr Mirosława Zgórska oprowadziła uczestników szkolenia po oddziałach ogólnopsychiatrycznych, oddziale uzależnień oraz detoksykacji. Podczas zwiedzania uczestnicy mieli okazję porozmawiać z lekarzami specjalistami. Informacji na temat uzależnienia alkoholowego, warunków przyjęcia na terapię oraz o samej terapii, udzieliła kierownik Oddziału Terapii Uzależnień Ewa Jarmużewska- Skroboszewska.
Tu warto chyba odnotować pocieszający fakt, że około 30 % pacjentów wychodzi z uzależnienia alkoholowego. Pacjenci oprócz typowych zajęć terapeutycznych: indywidualnych i grupowych, mają możliwość brania udziału w tzw. warsztatach arteterapii. Nowością w szpitalu jest stworzenie stanowiska komputerowego, z którego pod opieką pielęgniarki może skorzystać każdy pacjent.

Zakończeniem szkolenia było spotkanie z zastępcą dyrektora, lekarzem psychiatrą Wojciechem Chybińskim. Spotkanie to miało na celu uświadomienie uczestników, jak należy postępować z osobami z zaburzeniami psychicznymi: jak rozmawiać, jak ich aktywizować do uczestnictwa w życiu społecznym.

Z danych statystycznych wynika, że w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba osób cierpiących na zaburzenia psychicznie. Szacuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych, w tym również w Polsce, co dziesiąta osoba narażona jest na wystąpienie zaburzeń nerwicowych czy osobowościowych.   Paula Witek Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 2824

Print Friendly, PDF & Email