Szefowa włoskiego MSW: To będzie Boże Narodzenie pod znakiem wyrzeczeń

Szefowa włoskiego MSW: To będzie Boże Narodzenie pod znakiem wyrzeczeń
Fot. Pixabay

– To będzie Boże Narodzenie pod znakiem wyrzeczeń – tak nadchodzące Święta we Włoszech opisała minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese. Zapowiedziała w sobotę, że nad przestrzeganiem przepisów o walce z pandemią czuwać będzie 70 tysięcy policjantów.

W wywiadzie dla włoskiej stacji telewizyjnej Sky Tg24 szefowa MSW poinformowała, że wzmocnione zostaną kontrole na granicach kraju, w tym na lotniskach.

– Musimy być ostrożni, bo doświadczenia z minionego lata nie były pozytywne – zaznaczyła Lamorgese odnosząc się do złagodzenia obostrzeń i spadku czujności oraz przestrzegania zasad reżimu sanitarnego. – Trzeba – dodała – uniknąć trzeciej fali pandemii.

– Musimy utrzymać ograniczenia w poruszaniu się także między miastami, nie tylko między regionami. Właśnie w okresie Bożego Narodzenia będziemy musieli zrezygnować z naszych tradycji, zwyczaju spędzania Świąt razem – oświadczyła minister.

Zaznaczyła, że to „konieczne wyrzeczenia, które pozwolą potem wejść w nowy rok z większym bezpieczeństwem”.

Na mocy najnowszego dekretu rządu Giuseppe Contego od 21 grudnia do 6 stycznia obowiązywać będzie we Włoszech zakaz podróży między regionami z wyjątkiem przypadków uzasadnionych pracą, zdrowiem i innymi pilnymi potrzebami. 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia nie wolno będzie opuszczać swojej gminy zamieszkania. Pozostaje godzina policyjna od 22:00 do 5:00.

Turyści wyjeżdżający za granicę w okresie świąteczno – noworocznym będą musieli poddać się kwarantannie po powrocie do Włoch. Kwarantanna dotyczyć też będzie cudzoziemców przybywających do Italii.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email