Szef WHO: Świat musi wydać 100 mld dolarów na walkę z koronawirusem

Szef WHO: Świat musi wydać 100 mld dolarów na walkę z koronawirusem
Fot. Pixabay

Świat musi wydać co najmniej 100 miliardów dolarów na nowe narzędzia do walki z pandemią koronawirusa – powiedział w czwartek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

– Żyjemy w zglobalizowanym świecie, kraje są od siebie zależne i jeśli nie wyeliminujemy wirusa wszędzie, nie będziemy w stanie odbudować krajowych gospodarek – oświadczył Tedros.

Szef WHO przestrzegł przed powstawaniem „nacjonalizmu szczepionkowego”, który jest wynikiem nadmiernego popytu na ten preparat. – Nadmierny popyt już teraz tworzy nacjonalizm szczepionkowy i istnieje ryzyko, że cena szczepionki będzie bardzo wysoka – powiedział Tedros i podkreślił konieczność zapobiegnięcia zjawisku spekulacji.

WHO zaprzeczyła także pogłoskom, jakoby koronawirus przenosił się na ludzi poprzez produkty żywnościowe. – Ludzie nie powinni bać się jedzenia, pakowania żywności ani dostarczania żywności – powiedział Mike Ryan, szef programu pomocy kryzysowej WHO. – Nie ma dowodów, że łańcuch pokarmowy uczestniczy w przenoszeniu tego wirusa – podkreślił.

Amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podał w czwartek, że na COVID-19 na całym świecie zmarło już ponad 750 tys. osób. Ponad 20,6 mln jest zakażonych SARS-CoV-2.

Wielu ekspertów od spraw zdrowia na świecie uważa, że prawdziwa liczba ofiar śmiertelnych wirusa, który pojawił się w Chinach pod koniec ubiegłego roku, jest znacznie wyższa, niż wskazują na to oficjalne dane, choćby dlatego, że wiele osób umiera bez poddawania się testom.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email