Szef WHO ponownie apeluje o zapewnienie środków ochronnych służbie zdrowia

Szef WHO ponownie apeluje o zapewnienie środków ochronnych służbie zdrowia
Fot. Pixabay

Koronawirus zainfekował ponad pół miliona ludzi i zabił 20 tysięcy – powiedział w piątek dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zaapelował ponownie do wszystkich krajów o zapewnienie środków ochronnych pracownikom służby zdrowia.

Występując na konferencji prasowej w Genewie Tedros podkreślił, że niedobór sprzętu ochronnego dla pracowników medycznych na całym świecie stanowi „bezpośrednie zagrożenie” w walce z pandemią koronawirusa.

– Chroniczny globalny niedobór sprzętu ochrony osobistej jest obecnie jednym z największych bezpośrednich zagrożeń dla naszej zbiorowej zdolności do ratowania życia. Gdy pracownicy służby zdrowia są zagrożeni, wszyscy jesteśmy zagrożeni – powiedział.

Tedros wezwał także rządy krajów ogarniętych pandemią o powstrzymanie się od stosowania leków, które okazały się nieskuteczne w terapii Covid-19. Przypomniał przy tym, że ponad 100 tysięcy osób na całym świecie zostało już wyleczonych.

W czwartek szef WHO apelował do państw grupy G20 o zwiększenia produkcji sprzętu ochronnego dla pracowników służby zdrowia. – Pandemia koronawirusa przyspiesza w gwałtownym tempie – mówił podczas wideokonferencji liderów G20.

– Wzywamy wszystkie wasze kraje do zwiększenia produkcji, usunięcia zakazów eksportu i zapewnienia równości dystrybucji – mówił Tedros.

Źródło: PAP
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email