Szef WHO o pandemii koronawirusa: Najgorsze jeszcze przed nami

Szef WHO o pandemii koronawirusa: Najgorsze jeszcze przed nami
Fot. Pixabay

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł w poniedziałek, że najtrudniejszy etap pandemii koronawirusa jeszcze nie nastąpił. – Najgorsze jeszcze przed nami – oświadczył w Genewie.

Tedros w ten sposób odniósł się do zapowiedzi wielu krajów o stopniowym znoszeniu ograniczeń gospodarczych i społecznych. Nie wyjaśnił jednak dokładnie, co miał na myśli, mówiąc o najgorszym, które dopiero nadejdzie. Eksperci uważają, że ma na myśli Afrykę, gdzie pandemia dopiero się rozprzestrzenia, a opieka zdrowotna na tym kontynencie jest na bardzo niskim poziomie.

Szef WHO po raz kolejny porównał pandemię koronawirusa do grypy „hiszpanki”, która w 1918 roku zabiła dziesiątki milionów ludzi. – Ten wirus ma bardzo niebezpieczną kombinację i działa tak […] jak grypa z 1918 r., która zabiła nawet 100 mln ludzi – wyjaśnił.

– Teraz mamy jednak technologię, możemy zapobiec katastrofie, możemy zapobiec tego rodzaju kryzysowi. Zaufajcie nam. Najgorsze jeszcze przed nami. Uniknijmy tragedii. Jest to wirus, którego wielu ludzi wciąż nie rozumie – oznajmił.

Tedros bronił się także przed zarzutami Stanów Zjednoczonych, które kilka dni temu oskarżyły WHO o prochińską postawę i o liczne błędy, które jakoby przyczyniły się do wielu przypadków śmierci. – Ostrzegaliśmy od pierwszego dnia, nie robiliśmy żadnych tajemnic i nic nie ukrywaliśmy przed Stanami Zjednoczonymi – zapewnił Tedros.

Zdaniem prezydenta USA Donalda Trumpa niewłaściwe działania WHO i jej wiara w dane przekazywane przez władze Chin sprawiły, że koronawirus rozprzestrzenił się na cały świat. Waszyngton wstrzymał płacenie składek na Organizację.

Źródło: PAP
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email