Święto rodzinne Dzień Ojca

Święto rodzinne Dzień Ojca

Dzień Ojca świętujemy 23 czerwca. Nie zapomnijmy tego dnia złożyć życzeń swoim ojcom i tatusiom, tym młodym w przypadku młodszych pociech i starszym, którzy mają już dorosłe dzieci. Obdarzmy ich ciepłą myślą, upominkiem ulubionym.

Ojciec, to przecież głowa rodziny. Często kiedy mama wychowywała dzieci i prowadziła dom on starał się o ich utrzymanie. Bywał zmęczony a odpowiadał na wiele dziecięcych problematycznych pytań, grywał z dziećmi w ulubione gry, np. domino, warcaby, uczył rozróżniać kolory w kartach dziecięcych i pierwszych kroków na komputerze, opowiadał historie ze swojej młodości, prowadził do Kościoła.

Dziękujemy ci tato, za to, że jesteś, że starasz się najlepiej jak umiesz wypełniać swoją rolę ojca, za cierpliwość twoją i staranie o rodzinę. Dziękuję ci tato, za wszystko, co dla mnie zrobiłeś, za możliwość podjęcia nauki… powie dziecko nieco starsze.

Dzisiaj Dzień Ojca, wypij swoje codzienne jedno piwo, spróbuj ciasta, jakie z mamą upiekliśmy dla ciebie i przyjmij życzenia gorące i szczere jak te;
„Dębowe listeczki drzewa się trzymają,
niech wszyscy ojcowie dzieci swe kochają.
Tatuś może czasem trochę zbeszta,
Ale zawsze w sercu dziecka mieszka”
„Wiemy jak ciężko pracujesz Tato,
bardzo Cię wszyscy kochamy za to,
a także za Twe szlachetne serce,
w którym rodzina ma pierwsze miejsce.
Wysłuchaj życzeń, co z serca płyną,
Niech złe zdarzenia Ciebie ominą”

A może zechcesz posłuchać historii Dnia Ojca?

Dzisiaj świętowany jest ten dzień w większości krajów świata, a to dzięki panience Dodd, którą i jej pięcioro rodzeństwa po śmierci żony wychowywał ojciec, William Smart. Kochająca córka postanowiła zrobić swojemu tatusiowi niespodziankę i przekonała pastora  miejscowego Kościoła, aby urządził w dzień urodzin jej taty, 5 czerwca 1909, w swojej miejscowości Święto Wszystkich Ojców. Uroczystości zostały zorganizowane nieco później, bo 19 czerwca, ponieważ duszpasterz nie zdążył zorganizować na ten dzień obchodów, a od 1910 roku obchodzono już w jej miejscowości Święto Ojca. Wkrótce petycja o święcie dotarła do prezydenta Stanów Zjednoczonych, nieoficjalnie obchodzone było od 1924 roku, oficjalnie zatwierdzone jednak zostało dopiero w 1966 roku, przez prezydenta Lyndona Johnsona i obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych w trzecią niedzielę czerwca.

Tego dnia jest obchodzone także m. in. w Argentynie, Czechach, Holandii, Wielkiej Brytanii. We Włoszech świętuje się Dzień Ojca 19 czerwca w Dzień Świętego Józefa, oblubieńca Najświętszej Marii Panny i opiekuna Jezusa,  więc początek swój bierze z ikonografii chrześcijańskiej.

W Polsce 23 czerwca jest od 1965 roku stałą datą, chociaż katolicy skłonni są przenieść ją na 19 czerwca, żeby zaakcentować rolę św. Józefa jako Ojca Świętej Rodziny.

Na zakończenie zadedykujmy  wszystkim Ojcom w dniu ich święta piękny wiersz Czesława Miłosza, ilustrujący ważną rolę każdego taty:

Ojciec objaśnia

„Tam, gdzie ten promień równiny dotyka
I cień ucieka, jakby biegł naprawdę
Warszawa stoi, ze wszech stron odkryta
Miasto niestare, ale bardzo sławne.

Dalej, gdzie z chmurki wiszą deszczu struny,
Pod pagórkami z akacjowym gajem,
To Praha. Nad nią zamek widać cudny,
Wsparty na górze starym obyczajem.

To, co krainę białą pianą dzieli,
To Alpy. Czarność – to są lasy, jodły.
Za nimi w słońca żółtego kąpieli
Italia leży niby talerz modry.

Z pięknych miast, których wznosi się tam wiele,
Rzym rozpoznacie, chrześcijaństwa stolicę,
Po tych okrągłych dachach na kościele,
Czyli Świętego Piotra bazylice.

A tam na północ, za morską zatoką,
Gdzie mgły niebieskiej chwieje się równina,
Paryż chce wieży towarzyszyć krokom
I stado mostów ponad rzekę wspina.

I inne miasta Paryżowi wtórzą
Szkłem ozdobione, okute żelazem.
Ale na dzisiaj byłoby za dużo.
Resztę opowiem kiedyś, innym razem”
źródło danych historycznych:  www.dzieńojca
Czesław Miłosz: Wiersze

grafika: logo kampanii Gazety Wyorczej ”Powrót taty”  opr. Helena Lenckowska – Murawska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 2495