Światowy Dzień Dawców Szpiku

Światowy Dzień Dawców Szpiku
Fot. Adminstrator

12 października br. przypada Światowy Dzień Dawców Szpiku. Jest to odpowiedni moment, aby dołączyć do tego grona. Pobranie szpiku nie jest zabiegiem bolesnym, a dzięki niemu możesz pomóc chorym na białaczkę.

Przeszczep szpiku innego człowieka może uratować życie chorym na białaczkę lub na inne choroby układu krwiotwórczego.

Kto może być dawcą?
Dawcą szpiku może być zdrowa pełnoletnia osoba, która nie przekroczyła 50. roku życia spokrewniona genetycznie lub niespokrewniona z biorcą. Zgodnie z prawami dziedziczenia tylko co czwarty chory może otrzymać szpik od dawcy spokrewnionego. Pozostali chorzy muszą oczekiwać na znalezienie niespokrewnionego dawcy o identycznych antygenach HLA w Bankach Dawców Szpiku. Im więcej potencjalnych niespokrewnionych dawców szpiku jest zarejestrowanych w Bankach Dawców, tym większe są szanse znalezienia identycznego dawcy niespokrewnionego.

Jak zostaje się dawcą?

Chęć zostania dawcą szpiku deklaruje się przez wypełnienie i przesłanie pod wskazany adres formularza ”Oświadczenie woli o wpisanie do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej (CRNDSiKP)”, który można otrzymać w stacjach krwiodawstwa i Zakładach Opieki Zdrowotnej oraz w Internecie (www.poltransplant.org.pl). Można też zgłosić chęć zostania dawcą szpiku telefonicznie lub listownie i otrzymać formularz oświadczenia.  
Po zarejestrowaniu danych osobowych w Rejestrze, potencjalny dawca zostanie skierowany do określonego Zakładu Opieki Zdrowotnej w pobliżu miejsca zamieszkania. Po zbadaniu i wykluczeniu współistnienia chorób dyskwalifikujących go jako dawcę, zostanie pobrana próbka krwi w celu oznaczenia antygenów HLA.

Czy zabieg jest bezpieczny?

Zabieg pobrania szpiku do przeszczepu jest bezpieczny i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia dawcy. Komórki szpiku ulegają stałej regeneracji, dzięki czemu ubytek szpiku zostaje bardzo szybko wyrównany. Przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego dawcy jest anonimowe i nieodpłatne.

Więcej informacji znajduje sie na stronie internetowej: www.poltransplant.org.pl  Oprac. Paula Witek Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 2832

Print Friendly, PDF & Email