Suwałki: Powstanie ośrodek leczenia psychicznych powikłań pokowidowych

Suwałki: Powstanie ośrodek leczenia psychicznych powikłań pokowidowych
Fot. Pixabay

8 mln zł ma kosztować ośrodek leczenia psychicznych zaburzeń pokowidowych w Smolnikach k. Suwałk (woj. podlaskie). To byłaby pierwsza taka placówka w Europie.

Władze Województwa Podlaskiego wspólnie ze Szpitalem Psychiatrycznym w Suwałkach planują utworzenie pierwszego w Europie ośrodka leczenia psychicznych zaburzeń pokowidowych. Ma on powstać w budynku byłej szkoły w Smolnikach.

– Wszystko jest już gotowe. Mamy projekt, pozwolenie na budowę i komplet dokumentów. O pieniądze wystąpił już marszałek województwa podlaskiego. Obiekt miałby być gotowy najwcześniejszej za trzy, a najpóźniej za sześć lat – powiedziała Wiesława Burnos, członek zarządu Województwa Podlaskiego.

Dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach Bożena Łapińska uważa, że u wielu pacjentów obecna sytuacja pandemiczna powoduje strach oraz lęk, co niekorzystnie wpływa na ich zdrowie psychiczne.

– Objawem dominującym u naszych pacjentów jest wszechobecny lęk przed tym, co się wydarzy, co się stanie z najbliższymi, przed utratą pracy i płynności finansowej. Co ważne, u wielu osób ten lęk popandemiczny jeszcze nie dał o sobie znać. Jednak spodziewamy się tego, że objawy będą się nasilać w najbliższym czasie – powiedziała Łapińska.

Jacek Buraczewski
Print Friendly, PDF & Email