Superczuła proteza ręki

Dla wielu niepełnosprawnych, którzy w wypadku stracili rękę, ta wiadomość jest niczym światełko w tunelu i szansą powrotu do normalnego życia. Jedyną wadą tego rewolucyjnego wynalazku – super czułej protezy ręki – jest niedostępność dla przeciętnego człowieka. Model kosztuje bowiem 60 000 USD.

Jako pierwszy zalety nowej ręki poznał Evan Reynolds. Młody Brytyjczyk stracił rękę podczas przejażdżki samochodem z przyjacielem. Podczas parkowania kierowca zbyt blisko podjechał do drewnianego ogrodzenia. W konsekwencji Evan stracił rękę.

Dla wielu ludzi w jego wieku byłaby to wielka tragedia. On jednak nie poddał się i pomimo tragedii jaka go spotkała, starał się normalnie funkcjonować. Z pomocą przyszła mu jedna z firm, która sfinansowała  zakup innowacyjnej protezy. Dla Evana było to jak wygrana na loterii, szansa na drugie życie.

Sztuczna ręka wykonana jest z tworzywa wyglądem przypominającego prawdziwą skórę. Na pierwszy rzut oka trudno ją odróżnić od zdrowej. Jest na tyle czuła, że umożliwia obieranie ziemniaków, trzymanie surowego jajka czy jednorazowego kubka.

Jak to działa?

Żeby złapać jakiś przedmiot wystarczy wyobrazić sobie tę czynność, a ręka zrobi co do niej należy. Do niedawna jeszcze było to rzeczą niewyobrażalną. Wszystko odbywa się za pomocą telekomunikacyjnych implantów. Człowiek za pomocą impulsów pochodzących z mózgu może poruszać kończyną. Impulsy pochodzące z naszej głowy mają cechy charakterystyczne dla wykonywanych czynności. Człowiek kontroluje i odpowiednio moduluje fale mózgowe, które w kolejnym etapie odczytywane są przez czujnik przekładający te sygnały na polecenia dla protezy.

W ostatnim czasie postęp techniczny spowodował, że naukowcy coraz częściej zamieniają mechanicznie działające protezy na bardziej nowoczesne, działające za pomocą elektroniki. Zmiany idą w kierunku aby sztuczną ręką władać jak prawdziwą. Niemniej jest to technologia bardzo droga, a poszczególne skomplikowane elementy i elektronika – bywają zawodne. Nie wszyscy jednak wróżą przyszłość, ale to już czas pokaże.

  Źródło. Gadżet.pl, opr. Rafał Sułek Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3415

Print Friendly, PDF & Email