Sukcesy ATAKU w 2005 roku

Zbliża się koniec roku. Jest to okres, w którym dokonuje się podsumowań działalności, wspomina się sukcesy i powodzenia. Pragniemy przedstawić naszym czytelnikom osiągnięcia sportowe Integracyjnego Klubu Sportowego „Atak” Elbląg w mijającym 2005 roku.

IKS „Atak” to klub, który zrzesza sportowe środowisko osób niepełnosprawnych z Elbląga i okolic. Rok 2005 przyniósł sportowcom IKS-u sporo medali, sukcesów i zaszczytów.

Siatkówka
Wiodącą sekcją klubu „Atak” jest siatkówka i w tej dziedzinie sportu IKS odnosi największe sukcesy. W 2005 roku zarówno niepełnosprawni siatkarze w siatkówce na siedząco jak i na stojąco mogli pochwalić się kolejnymi znaczącymi osiągnięciami.

Siatkarze „Ataku” w tym roku brali udział w 4 imprezach. Największe zaszczyty przypadły im na Mistrzostwach Polski w Piłce Siatkowej na stojąco osób niepełnosprawnych. Drużyna w składzie Tomasz Woźny, Jerzy Kruszelnicki, Piotr Moszczyński, Andrzej Iwaniak, Tadeusz Bogusz (cała piątka to też medaliści Paraolimpijscy), Michał Suliga, Zygmunt Błażewicz, Jarosław Czyżewski, Krzysztof Wojtaszek, Rafał Lewczuk, Jacek Sapela i Jarosław Czyżewski zdobyła na nich złote medale. Czwórka spośród nich to także reprezentanci Polski w tej dyscyplinie (Kruszelnicki, Moszczyński, Suliga, Wojtaszek). Trenerami elblążan są Tomasz Woźny i Jakub Hryniewicz.

Kolejny medal, tym razem srebrny, zawodnicy „Ataku” wywalczyli na Mistrzostwach Polski osób niepełnosprawnych w Piłce Siatkowej na Siedząco. Elblążanie na tych mistrzostwach występowali w składzie: Jan Maliszak, Tomasz Woźny, Jarosław Czyżewski, Andrzej Młynarczyk, Janusz Szarwark, Michał Suliga, Jacek Kozłowski, Krzysztof Wojtaszek, Mariusz Wojdag, Łukasz Biedrzycki, Piotr Wołyniec, Grzegorz Subocz.

Na niedawnym Klubowym Pucharze Europy w Piłce Siatkowej na siedząco elbląscy siatkarze w gronie 12 najlepszych drużyn naszego kontynentu, uplasowali się na 9 miejscu, co jest najwyższym miejscem zdobytym przez polską drużynę w tych rozgrywkach.

Wcześniej, bo przed wakacjami, na organizowanym w naszym mieście VIII Międzynarodowym Turnieju w Piłce Siatkowej na Siedząco „Elbląg Cup” „Atak” wywalczył 6 lokatę.

Zespół siatkówki na siedząco prowadzi duet trenerski Tomasz Woźny i Mariusz Wojdag.

Lekkoatletyka
Drugą, bogatą w sukcesy, sekcją IKS jest lekkoatletyka. Niepełnosprawni zawodnicy „Ataku”  w minionym roku, na czołowych zawodach rozgrywanych w Polsce zdobyli 28 medali różnego kruszcu.

Zacznijmy od Mityngu Lekkoatletycznego im. Waldemara Kikolskiego.  Na imprezie tej najlepiej spisał się Michał Suliga, zdobywając 4 złote medale. Na każdym stopniu podium stawała także Elżbieta Statkiewicz, która zdobyła po jednym złotym, srebrnym i brązowym medalu. Nie gorzej wypadł także Krzysztof Bajewicz, zdobywca złotego i brązowego medalu.

Równie obfite żniwa przyniosła Ogólnopolska Spartakiada Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce. Trzy srebrne medale trafiły do Piotra Tyczyńskiego, 2 srebrne do Krzysztofa Bajewicza, z kolei po 1 srebrnym krążku zdobyły Karolina Domowska i Michał Gornowicz, zaś z 1 brązowego medalu cieszyli się Kamil Pawłowski i Łukasz Schramke.

Na Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce Elżbieta Statkiewicz 2 razy stawała na 3 miejscu, a jej klubowy kolega Zbigniew Kempiński raz triumfował oraz 2 razy był trzeci.

Po srebrnym medalu z Mistrzostw Polski w Pięcioboju Nowoczesnym przywieźli Jaromir Breku oraz Elżbieta Statkiewicz.

Trzy medale, 2 brązowe (Kamil Pawłowski, Jacek Rudziński) i 1 złoty (E. Statkiewicz) to dorobek elbląskich lekkoatletów na Mityngu Lekkoatletycznym w Gdańsku.

Ekipę lekkoatletów prowadzą trenerzy: Jerzy Dąbrowski i Stanisław Szczepański.

Pływanie
Trzecią prężnie rozwijającą się dyscypliną w elbląskim klubie jest pływanie. Dorobek pływaków „Ataku” w tym roku to 26 medali.

Zimowe Mistrzostwa Polski w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych przyniosły elbląskim sportowcom 9 medali. Najlepszym spośród elblążan okazał się Michał Suliga, który trzy razy stawał na najwyższym stopniu podium. Wicemistrzynią Polski została natomiast Monika Iżyk. Taki sam sukces odniosła też Alicja Świechowska, która dodatkowo zdobyła jeszcze brązowy medal. Brąz trafił również w ręce Krzysztofa Wojtaszka oraz Pawła Łukina (ostatni z nich zdobył 2 krążki tego koloru).

Jeszcze więcej medali, bo aż 11, przywieźli pływacy „Ataku” z Letnich Mistrzostw Polski. Znów talentem zabłysnął Michał Suliga, zdobywca 5 krążków (4 złotych i 1 srebrnego). Trzy medale Mistrzostw polski zdobyła Monika Iżyk, stawając raz na 2 miejscu podium oraz 2 razy na trzecim. Mistrzem kraju został też Rafał Rocki, wicemistrzem Paweł Łukin, a brązowym medalistą Krzysztof Nowak.

K. Nowak to także złoty i trzykrotny brązowy medalista Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży Niepełnosprawnej w Pływaniu.

Dwójka elbląskich pływaków brała również udział w XII Maratonie Pływackim na Jeziorze Olecko Wielkie. Dystans liczący 4,5 km na drugim miejscu ukończył Michał Suliga, zaś Krzysztof Wojtaszek linię mety minął na 3 miejscu.

Sekcją pływania opiekują się Karol Krzykowski i Adam Matwiejczuk.

Strzelectwo sportowe
Strzelectwo sportowe to następna, działająca przy IKS „Atak” sekcja. Wybijającą się postacią w tej dyscyplinie sportu w elbląskim klubie jest Janusz Florek. Elblążanin, który jest jednocześnie trenerem strzelectwa, zdobył w tym roku brązowy medal na Pucharze Polski w Strzelectwie Sportowym Osób Niepełnosprawnych. Florek jest też zdobywcą 2 brązowych krążków na Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych oraz drużynowo trzeciego miejsca z reprezentacją Polski na Mistrzostwach Europy w Strzelectwie Sportowym Niepełnosprawnych.

Rugby
Najmłodsza sekcją w Integracyjnym Klubie Sportowym jest sekcja rugby. W 2005 roku zespół niepełnosprawnych rugbystów „Ataku” zajął pierwsze miejsce w Pucharze Wielkopolski w Rugby na wózkach. Elbląska drużyna w turnieju tym wystąpiła w następującym składzie: Rafał Rocki, Ryszard Kołakowski, Krzysztof Zadroga, Beata Pawlak, Marek Dawidiuk, Paweł Otłowski i Marcin Gołyński.

Z kolei na Mistrzostwach Polski w Rugby na Wózkach podopieczni trenera Rafała Rockiego uplasowali się na 4 miejscu.

Uroczyste zakończenie sezonu sportowego połączone z Integracyjnym Turniejem w Boccie oraz uroczystą wigilią odbędzie się 17.12.2005 w Gimnazjum nr 5.

Jak widać elbląski Integracyjny Klub Sportowy „Atak” działa bardzo prężnie w dziedzinie sportu osób niepełnosprawnych. Co cieszy, z roku na rok sukcesów przybywa. Oby tak dobry jak ten miniony, a może nawet i jeszcze lepszy, okazał się ten nadchodzący 2006 rok, czego życzymy wszystkim zawodnikom oraz kierownictwu IKS „Atak”.

Za pośrednictwem naszej redakcji IKS „Atak” pragnie złożyć życzenia świąteczne:

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku wraz z podziękowaniami za dotychczasową współpracę życzy Zarząd i Zawodnicy