Strefa czerwona w całym kraju, nauka zdalna także w klasach 4-8. „Nasze działania muszą być zdecydowane”

Strefa czerwona w całym kraju, nauka zdalna także w klasach 4-8. „Nasze działania muszą być zdecydowane”
Fot. Adam Guz / KPRM

Premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, a także prof. Andrzej Horban poinformowali dziś o nowych ograniczeniach spowodowanych kolejnymi rekordowymi wzrostami zakażeń koronawirusem w Polsce.

– Dzisiaj zbliżamy się do 15 tys. zakażeń dziennie. Druga fala koronawirusa uderzyła w całą Europę z równą siłą. Liczba zajętych łóżek przekroczyła 10 tys. a dostępnych jest 18 tys. Cały czas ten bufor jest, ale nas bardzo niepokoi to tempo przyrostu – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Musimy zahamować przyrosty zakażeń i obostrzenia, które wprowadzimy będą miały skutek za 10-14 dni i mam nadzieję, że wtedy będziemy mieli lepsze informacje. Najważniejsze jest ludzkie życie i stabilność systemu zdrowia – dodał.

Jak zaznaczył premier jeśli nie nastąpi wypłaszczenie i zahamowanie tempa przyrostu zakażeń, możliwe, że będzie konieczne wprowadzenie kolejnych drastycznych kroków takich jak: zamykanie granic, ograniczanie przemieszczania czy głębszy lockdown.

Strefa czerwona w całym kraju, nauka zdalna w klasach 4-8

– Od jutra cała Polska staje się strefą czerwoną. Wszystkie te zasady (strefy czerwonej – red.) obowiązują na terytorium całej Polski – przekazał premier.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że „działania musza być zdecydowane”. Ogłosił dziś także, że kluczową zmianą jest przejście na tryb nauki zdalnej szkół podstawowych w klasach od 4 do 8. Do szkół, będą więc uczęszczali tylko najmłodsi uczniowie.

Jak wskazał szef rządu, chodzi o to, by „zmniejszyć natężenie ruchu w komunikacji publicznej i kontakty społeczne”. Istotną zmianą jest też to, że w godzinach 8:00-16:00 przemieszczanie się osób do 16 r.ż. będzie możliwe tylko pod opieką dorosłego.

Ograniczenie działalności gospodarczej, zgromadzenia do 5 osób

Na okres dwóch tygodni (z możliwością przedłużenia) ograniczona zostanie działalność gastronomiczna, tj. pubów, restauracji, kawiarni. Będą one mogły organizować jedynie zamówienia na wynos i dowóz.

– Wiem, że to bardzo trudna wiadomość dla prowadzących, właścicieli i klientów, ale zdaniem specjalistów pomieszczenia gastronomiczne to miejsca gdzie znajduje się dużo osób na niewielkiej powierzchni i dochodzi do częstych zakażeń – wskazał Morawiecki.

– Kolejnym obostrzeniem jest zakaz wszelkiego rodzaju aktywności powyżej 5 os. w jednej grupie – zebrań, spotkań, aktywności. Widzimy wyraźnie, że również w ostatnich dniach dochodziło do spotkań dużych grup osób i były to źródła i ogniska zakażeń – przekazał premier.

Wsparcie seniorów

Najbardziej zagrożoną ciężkim przebiegiem COVID-19 grupą są seniorzy. – Prosimy seniorów o niewychodzenie z domu i nieprzemieszczanie. Uruchamiamy Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – mówił dziś premier.

22 505 11 11 – to infolinia, pod którą dzwonić mogą osoby powyżej 70. roku życia i zgłosić zapotrzebowanie na konkretne produkty m.in. żywnościowe czy zrealizowanie w aptece recepty.

W działania Solidarnościowego Korpusu Wsparcia zaangażowane będą organizacje pozarządowe, wolontariusze, harcerze, żołnierze wojsk obrony terytorialnej i żołnierze wojsk operacyjnych.

Jak to będzie działać? – Na infolinii konsultant zbierze od państwa informacje o potrzebach, które zostaną przekazane do OPS i do państwa domu trafi wolontariusz – wyjaśnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Uruchomiona została też strona wspierajseniora.pl. Wszystkie osoby chętne do niesienia pomocy seniorom mogą tam za pomocą specjalnego formularza zgłosić chęć uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. Informacje te trafią do konkretnych ośrodków pomocy.

– Seniorzy, zostańcie w domu – zaapelowała Marlena Maląg. – Nie jesteście pozostawieni sami sobie. Zależy nam na tym, żebyście państwo ten trudny czas przeżyli w zdrowiu i poczuciu bezpieczeństwa – dodała.

Jedną z decyzji rządu jest również zamknięcie sanatoriów (oprócz sanatoriów, które teraz kończą swoje turnusy i są w trakcie; te zostaną zamknięte po ich zakończeniu).

„Przed nami krytyczny tydzień”

– Te obostrzenia są poważne, ale liczę też na to, że gospodarka będzie dalej pracować na obrotach szybszych niż wiosną. Nie zamykamy zakładów produkcyjnych, ale apelujemy – wszędzie tam powinny obowiązywać ścisłe zasady sanitarne – mówił Morawiecki. – Nasi eksperci i naukowcy mówią jasno – musimy koniecznie przerwać transmisje. Jeżeli możemy ograniczyć liczbę kontaktów społecznych, to to zróbmy. Kluczowe są: dezynfekcja, dystans, maseczki i wietrzenie pomieszczeń – dodał.

Jak przekazano podczas dzisiejszej konferencji prasowej efekt tych nowych obostrzeń będzie widoczny najwcześniej po 10-14 dniach.

Jak mówił dziś minister zdrowia „przed nami krytyczny tydzień”. – W tym nadchodzącym tygodniu przesądzi się, czy będziemy mieli do czynienia z dalszą wykładniczą eskalacją pandemii, czy zakres wzrostu pandemii się zmieni. Nasza służba zdrowia cały czas zachowuje wydolność i zdolność operacyjną – zaznaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Musimy zrobić wszystko, żeby zahamować rozwój pandemii. Przekształcamy szpitale powiatowe w covidowe, tworzymy szpitale tymczasowe. Wczoraj dokonałem ustaleń z sektorem prywatnym, w wyniku których do systemu dołączy kolejne tysiąc łóżek – przypomniał Niedzielski.

Szef Ministerstwa Zdrowia przekazał także, że celem rządu jest dysponowanie 30 tys. łóżek szpitalnych na przełomie października i listopada.

– Najbardziej skutecznym narzędziem walki z pandemią jest nasza codzienna postawa oparta na stosowaniu zasad tych podstawowych, które mówią o dezynfekcji, zachowaniu dystansu i noszeniu maseczek – podkreślił Adam Niedzielski.

Print Friendly, PDF & Email