Statuetka PFRON dla Ewy Sprawki

Ewa Sprawka – konsultant ds. osób niepełnosprawnych od 1992 roku, dyrektor Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych (ERKON) – została nagrodzona statuetką PFRON za wyróżniającą się działalność na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych.

Uroczystość wręczenia statuetek miała miejsce 6 lutego, w Sali sesyjnej Sejmiku Wojewódzkiego województwa warmińsko-mazurskiego. Nagrody wręczał wicemarszałek Senatu Rzeczpospolitej Maciej Płażyński. Statuetkę w imieniu laureatki odebrała Beata Pelplińska-Strehlau, członek Zarządu ERKON.

W przeciwieństwie do lat ubiegłych, w ogólnopolskim konkursie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, brały udział osoby indywidualne, związane z działalnością instytucji pozarządowych. W poprzednich latach nagrody były przyznawane organizacjom i osobom indywidualnym, a także mediom; m.in. taką nagrodę w 2004 roku otrzymała redaktor naczelna miesięcznika osób niepełnosprawnych „Razem z Tobą”, Elżbieta Szczesiul-Cieślak.

W tym roku, oprócz Ewy Sprawki, nagrodę PFRON otrzymały jeszcze 3 osoby: Tadeusz Milewski dyrektor Oddziału Polskiego Związku Niewidomych w Olsztynie, Lucyna Jędryczka ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Bartoszycach oraz ks. Henryk Błaszczyk z Zakonu Kawalerów Maltańskich.

Ewa Sprawka, jak przyznają członkowie Zarządu ERKON, jest “lokomotywą” organizacji; bez jej pracy i determinacji nie było by dzisiejszych osiągnięć.

Organizacja działa od 1994 roku i ciągle się rozwija. Obecnie prowadzi poradnictwo specjalistyczne dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin w Elblągu oraz punkty konsultacyjne w Pasłęku, Tolkmicku i we Fromborku, agencję pośrednictwa pracy, oferuje bezpłatną pomoc prawną, wydaje miesięcznik “Razem z Tobą”, a niedawno “wypuściła spod skrzydeł” założony i prowadzony przez siebie przez kilka lat, Uniwersytet III Wieku i Osób Niepełnosprawnych.

Sama Ewa Sprawka mówi, że statuetka jest wynikiem nie tylko jej ciężkiej i wieloletniej pracy, ale także Zarządu stowarzyszenia i pracowników ERKON.
  Agnieszka Światkowska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1441