„Starsi Panowie Dwaj. Mambo Spinoza” – dzisiaj premiera

„Starsi Panowie Dwaj. Mambo Spinoza” – dzisiaj premiera

Premiera w sobotę (16 kwietnia), godz. 20:00 – 23:00, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

Kabaret kultury i elegancji. Wibrującego dowcipu, absurdalnych sytuacji i znakomitych piosenek. Daleki od świata kiczu i komedii, która coraz częściej staje się burleską.


Na sobotni wieczór Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu zaprasza elblążan na premierę spektaklu muzycznego „Starsi Panowie Dwaj. Mambo Spinoza”. A jeśli ktoś nie lubi premier – nic straconego, bo w kwietniu oraz w maju zaplanowano kolejne spektakle.

„Starsi Panowie Dwaj. Mambo Spinoza” to najnowsza propozycja elbląskiego teatru. Fantastyczne teksty, przecudna muzyka w nowych aranżacjach, zaskakująca scenografia, oraz wyjątkowo ekwilibrystyczne układy choreograficzne. Niezapomniane piosenki, poprzeplatane scenkami i anegdotami Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory, w anturażu kawiarni artystycznej. W spektaklu usłyszeć będzie można znakomite, znane piosenki np. „S.O.S”, „Tanie dranie”, „Kaziu, zakochaj się”, „Bo we mnie jest seks”, „Upiorny twist”.

Przed elbląskimi aktorami więc nie lada wyzwanie, gdyż w kabarecie mocno, jak nigdzie, utwór splata się z osobą wykonawcy. To nie tylko interpretacja piosenki, skeczu, ale często niepowtarzalna kreacja aktorska a te w Kabarecie Starszych Panów stworzyli niekwestionowani, charyzmatyczni mistrzowie gatunku.  

– Zapewniam, publiczność będzie śpiewać razem z nami – mówi Julia Wernio, reżyser spektaklu „Starsi Panowie Dwaj. Mambo Spinoza”, która zmierzyła się z twórczością Przybory i Wasowskiego w elbląskim Teatrze.

Na pytanie, czy w dzisiejszych czasach jest miejsce dla tego kulturalnego, pełnego elegancji humoru kabaretu, pani reżyser odpowiada:

– Nasza rzeczywistość epatuje żywiołami, katastrofami, walką polityczną i nie ma w niej miejsca dla człowieka – dla jego wymiaru zwykłości i niezwykłości. Dla piękna. Tym bardziej ważny jest Kabaret Starszych Panów, który swoim absurdalnym humorem nawet łatwiej dociera do młodych pokoleń – twierdzi.

– Adaptacja opiera się na wielu wieczorach Kabaretu, z których wybrałam fragmenty starając się stworzyć jednolitą opowieść – wyjaśnia. – Wybierałam z szalenie dużego materiału te piosenki, które mnie najbardziej bawią. Jest więc moja ulubiona postać, czyli Dama z piosenką, która pojawia się jako byt niezależny w surrealnym świecie-salonie Starszych Panów. Bo Przybora i Wasowski uruchomili świat, w którym wszystko się może zdarzyć.

– Nie uwspółcześniamy Starszych Panów – zapewnia Julia Wernio. – Chcemy, by ich świat zachował swój klimat. Nie jest to jednak odwołanie do innego czasu. Nie chodzi bowiem o datę, a o sentyment. By uciec od współczesnego świata kiczu i komedii, która staje się burleską i wrócić do panów kultury i elegancji.

Piotr Salaber, kompozytor, pianista, wokalista i dyrygent, a także autor aranżacji piosenek zapewnia, że nie zmienią one swojego znanego wszystkim kształtu.

– Nie po raz pierwszy przyszło mi zmierzyć się z piosenkami Wasowskiego. Zachowuję ich świeżość i rozpoznawalność – zapewnia. – To wybitne utwory, absolutny unikat. Jerzy Wasowski napisał je w sposób genialny. W naszym spektaklu nastąpi jedynie próba odbicia się od pierwowzoru. Elbląscy aktorzy zaśpiewają z towarzyszeniem muzyków grających „na żywo” na fortepianie, kontrabasie i klarnecie.

Klimat Kabaretu Starszych Panów zatrzymuje także scenograf Elżbieta Wernio.

– W mojej interpretacji Starsi Panowie są ciepli, dobrzy. Do ich surrealistycznego świata wchodzą upiory, wampiry, gotyk taki. Ale Starsi Panowie są w stanie wszystko załagodzić. Prowadzą otwarty salon z masą absurdów, których trzeba wysłuchać, które trzeba zobaczyć.

Premiera spektaklu „Starsi Panowie Dwaj. Mambo Spinoza” odbędzie się w sobotę 16 kwietnia o godz. 20. Kolejne prezentacje: 17 kwietnia o godz. 16, 19 i 20 kwietnia godz. 19 – Mała Scena.

***
Realizatorzy:
Reżyseria: Julia Wernio
Scenografia i kostiumy: Elżbieta Wernio
Choreografia: Bożena Klimczak
Kierownictwo muzyczne/aranżacje: Piotr Salaber
Konsultacje muzyczne, przygotowanie wokalne aktorów: Dariusz Łapkowski

Obsada:
Beata Przewłocka – Herbaciarka/Gosposia
Marta Masłowska – Panienka/Kaloryna/Laura
Jolanta Tadla – Dama z Piosenką/Julia/Hrabina
Tomasz Czajka – Pan A
Leszek Andrzej Czerwiński – Duch/Jacuś/Nieduży/Blady/Pan Iks/
Lesław Ostaszkiewicz – Prezes Hortensja/Nietrzeźwy/Minimilian/Spory/Dosmucacz/Docent
Marcin Tomasik – Pan B

Zespół muzyczny w składzie:
Dariusz Łapkowski – pianino
Paweł Szuba – klarnet
Piotr Lewańczyk – kontrabas

*
Kabaret Starszych Panów
to autorski projekt Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, duetu wybitnych twórców rozrywki telewizyjnej lat 50. i 60. XX wieku. Absurdalny, odważny humor wpleciony w literacki majstersztyk i opatrzony znakomitą muzyką. U Starszych Panów gościły postacie dziwne, czasem upiorne, neurotyczne, zagubione. Niezapomniane songi, które do dziś poruszają, bawią, wprawiają w zadumę wyśpiewali m.in. Wiesław Michnikowski, Mieczysław Czechowicz, Irena Kwiatkowska, Kalina Jędrusik, Wiesław Golas. Ale i wielu artystów po nich. To kabaret wiecznie żywy, którego piękno, surrealistyczny dowcip sytuacyjny, melodię odczytują kolejne pokolenia.
źródło: Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

Na zdjęciu: Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski – Starsi Panowie Dwaj.  Oprac. EszC Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 6784

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.