Stanisław Kmiecik „Człowiekiem bez barier” 2020

Stanisław Kmiecik „Człowiekiem bez barier” 2020
Fot. Screen z transmisji / Integracja.tv / YouTube

W przepięknej scenerii Zamku Królewskiego w Warszawie, z ograniczoną z powodu pandemii koronawirusa publicznością, odbyła się wczoraj Gala finałowa konkursu „Człowiek bez barier” 2020. Decyzją kapituły w tym roku nagroda powędrowała do Stanisława Kmiecika.

Galę poprowadziła dziennikarka Marta Kielczyk, prowadząca „Panoramę” w TVP 2. Uroczystość wręczenia wyróżnień uświetniła niewidoma artystka Agata Zakrzewska, która zagrała na pianinie i zaśpiewała utwór z repertuaru Doroty Osińskiej i Alicji Majewskiej i to tak, że została nagrodzona gromkimi brawami. Na swoim koncie ma już występy m.in. z Piotrem Rubikiem, Marylą Rodowicz, Krzysztofem Cugowskim, Stanisławem Soyką, Alicją Majewską czy Włodzimierzem Korczem. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. W 2018 roku na wspomnianej uczelni z wyróżnieniem ukończyła muzykologię.

Patronat honorowy Pierwszej Damy

„Człowiek bez barier” to konkurs organizowany od 18 lat przez Integrację. W tym roku finałowa gala odbyła się w reżimie sanitarnym i z ograniczoną ilością gości. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

– Żałuję, że z powodu trwającej epidemii nie możemy, tak jak w latach poprzednich, spotkać się wszyscy na uroczystej gali. Dlatego tym goręcej pragnę pogratulować państwu – laureatom i wyróżnionym. Chcę wyrazić mój podziw i najwyższe uznanie dla państwa hartu ducha, odwagi i determinacji. Są państwo dla nas wszystkich wspaniałym przykładem. Państwa świadectwo jest ogromnie potrzebne przede wszystkim innym osobom z niepełnosprawnościami, które na co dzień zmagają się z własną słabością i pokonują liczne bariery, ale nie mniej od nich państwa świadectwa potrzebują też ludzie w pełni sprawni – mówiła w nagranym przesłaniu Pierwsza Dama. – Swoją postawą i dokonaniami dowodzą państwo, że nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli towarzyszy nam silna wola i pozytywne nastawienie do świata – dodała.

W tym roku do konkursu „Człowiek bez barier” zgłoszono 46 osób. Kapituła wybrała 20 nazwisk i nad wyborem tego jednego trwały bardzo długie obrady.

– Piotr jest z nami (Piotr Pawłowski – red.), jestem przekonana, absolutnie. Bardzo się cieszę, że możemy się spotkać, że tradycji stało się zadość. Bardzo dziękuję państwu, którzy przybyliście tutaj mimo trudów podróży i jesteście z nami w murach Zamku Królewskiego – mówiła na początku gali Ewa Pawłowska, prezes Integracji. – Bardzo dziękuję i gratuluję laureatom, bo to są ludzie, którzy, tak jak śpiewała Agata przed chwilą, mają miłość, czują, że żyją, potrafią tym życiem się cieszyć, potrafią się wzruszać, bo mają duszę. Mało tego, życie jest ich pasją. Mają też w związku z tym misję przekazywania tej radości życia nam wszystkim, którzy często, wiem po sobie, mają takie chwile zwątpienia. Bardzo, bardzo dziękujemy laureatom za to, że pokazują, że można, jak się bardzo chce, jak się ma motywację, jak się ma miłość w sercu, jak się ma wokół siebie kochanych, kochających, wrażliwych ludzi, to naprawdę można bardzo wiele osiągnąć – dodała.

Nowa przewodnicząca kapituły konkursu

W tym roku Jury przewodniczyła prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys, która zastąpiła dotychczasową przewodniczącą prof. Antoninę Ostrowską.

– Mam nadzieję, że będę godnie kontynuować tradycję takiego wsparcia socjologicznego kapituły, bo obie jesteśmy z panią profesor socjolożkami. W tym roku kapituła obradowała 20 października, też niestety zdalnie i mieliśmy naprawdę twardy orzech do zgryzienia, ponieważ wybór był bardzo trudny – wskazała prof. Zakrzewska-Manterys. – W tym roku zostało zgłoszonych 46 kandydatów do nagrody „Człowiek bez barier”. Została dokonana wstępna selekcja i kapituła obradowała nad dwadzieściorgiem kandydatów. Dyskusja była bardzo burzliwa, wynikało to z tego, że nie było słabszych kandydatów, wszyscy byli wspaniali – dodała.

W tym roku wyłoniono laureata nagrody „Człowiek bez barier” oraz 4 równorzędne wyróżnienia. Przez aklamację wyłoniono laureata „Nagrody specjalnej”. W tegorocznej edycji kapituła po raz pierwszy nie decydowała o przyznaniu nagrody w kategorii „Osobowość internetowa”. Wyboru dokonali czytelnicy portalu niepelnosprawni.pl. Internauci wybrali także wyróżnioną osobę w kategorii „Nagroda publiczności”.

Nagroda specjalna i osobowość internetowa

„Nagroda specjalna” przyznana została Bartłomiejowi Skrzyńskiemu, który zmarł w tym roku. W ostatnim czasie pracował w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu w biurze Wrocław bez barier, którego był dyrektorem, a które powstało za kadencji prezydenta Jacka Sutryka. Przez kilka lat pełnił także funkcję rzecznika prezydenta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnościami. Chorował na postępujący zanik mięśni typu Duchenne’a. Lubił żużel i podróże, latał szybowcem i paralotnią, nurkował. Nagrodę odebrał Michał Kokot, szwagier Bartłomieja.

– Myśmy się znali ze „Skrzynią” prawie dwadzieścia lat i tak często bywałem u niego w domu, że skończyło się tym, że zostałem jego szwagrem. Znałem go od czasów studiów, byliśmy blisko ze sobą i zawsze powtarzałem, że gdyby każdy pełnosprawny miał takiego jednego „Skrzynię” w otoczeniu, to nie byłoby żadnych barier, byśmy nie dostrzegali, że ludzie z niepełnosprawnościami je mają – mówił, odbierając statuetkę. – Bartka z nami nie ma, ale zostaje praca, którą wykonał i idee, które zaszczepił i ta nagroda też o tym świadczy, dlatego w imieniu rodziny chciałem za nią bardzo serdecznie podziękować – dodał.

„Osobowością internetową” została wybrana Katarzyna Wolińska prowadząca instagramowy i facebookowy profil „Pudel i ja”, na którym pokazuje jak żyć szczęśliwie, przedstawia także receptę na udany związek. Pracuje jako informatyk, wraz z życiowym partnerem zajmuje się także szkoleniem psów dla osób niewidomych. Choruje na zespół Jodassona – jak sama mówi – jest to zlepek wielu chorób w jednym ciele. Od dziewięciu lat walczy także z nowotworem złośliwym tarczycy.

– Osoby niepełnosprawne zasługują na wielki szacunek i wyróżnienie pod każdym względem. Tutaj naprawdę każdy z nas jest wygrany i każdy z nas jest wyjątkowy. Trzymam kciuki, żeby każdy z nas mógł w swoim życiu to udowodnić i pokazać, i żeby inni to dostrzegli. Będę z całej swojej siły – mimo, że mam dużą łamliwość kości, to naprawdę mam dużo siły w sobie – pokazywać to, że naprawdę wiele można, wiele trzeba pokazywać, wiele można docenić i naprawdę zwojować świat – mówiła w przesłanym filmie.

Przyznano cztery wyróżnienia

Pierwszą z wyróżnionych osób był Patryk Grzyb. Pochodzi z Nowej Sarzyny (niedaleko Tarnogóry), pracuje w tamtejszym zakładzie aktywności zawodowej. Jak sam mówi, na co dzień czyta książki, pisze artykuły i stara się, mimo swoich ograniczeń, żyć normalnie. Jego największą pasją jest piłka nożna. Zaznacza, że nie ma choroby, a jedynie przypadłość – jest nią czterokończynowe porażenie mózgowe. – Cały czas staram się pokazywać, że niepełnosprawność to nie wyrok – mówił w filmie prezentującym jego sylwetkę. Siedem lat temu powstała akcja „Szaliki dla Patryka”. Jego przyjaciel Adam założył na Facebooku fanpage, którego celem było rozpropagowanie tej akcji. Udało się uzbierać około 3,5 tysiąca szalików, co jest największą kolekcją szalików w Polsce. – Czekam na wpisanie rekordu do księgi rekordów Guinnessa. Mam nadzieję, że się to uda – zaznacza. Marzenia? – Założyć rodzinę i w miarę normalnie funkcjonować – wskazuje.

– To wyróżnienie motywuje mnie do dalszego działania i to będzie kolejna przygoda, która będzie dawała kopa w życiu codziennym po to, aby walczyć i pokazywać, że niepełnosprawność to nie wyrok, a jedyne blokady, jakie mamy, to te w głowach – mówił Patryk Grzyb odbierając statuetkę.

Drugą wyróżnioną osobą została Dominika Kasińska. Pochodzi ze Szczyrku, ma zespół Downa, czyli jeden chromosom więcej. Od września pracuje w niepublicznej szkole Słoneczna Kraina, gdzie jest asystentem nauczyciela. Prowadzi kanał na platformie YouTube, jeździ na nartach i na rowerze, lubi też pływanie, śpiewa i tańczy w zespole regionalnym Ondraszek. Wzięła udział w pierwszej edycji programu „Down the road. Zespół w trasie”, który emitowany był w TTV. Co ją uszczęśliwia? Jak sama mówi – to, że ma mamę, tatę i brata.

Podczas momentu odebrania nagrody nie zabrakło podziękowań dla najbliższych i dla wszystkich fanów internetowego kanału. – Chciałabym również podziękować producentom programu „Down the road” i telewizji TTV za to, że otworzyli drzwi do wielkiego świata – mówiła.

Trzecią wyróżnioną osobą został Wojciech Sawicki. Pochodzi z Gdyni. Zajmuje się pisaniem o muzyce i walczy z brakiem tolerancji wobec osób z niepełnosprawnościami. Na Instagramie prowadzi konto pod nazwą „Life on Wheelz”, opowiadając tam o swoich wzlotach i upadkach. Przez kilka lat był redaktorem naczelnym muzycznego portalu Porcys, prowadzi internetową listę przebojów Carpigiani. Choruje na dystrofię mięśniową Duchnne’a.

Nagrodę w imieniu Wojciecha Sawickiego odebrała Agata Tomaszewska, która odczytała kilka słów od laureata. – Kryzys zdrowotny, który dotknął mnie trzy lata temu, sprawił, że przewartościowałem swoje życie i obiecałem sobie, że jeśli uda mi się go przetrwać, to wszystko pozmieniam, a przynajmniej to, co mnie ogranicza i niszczy od środka, że przekuję swoje trudne doświadczenia w coś wartościowego i opowiem o nich światu, pokażę polskiemu społeczeństwu życie z niepełnosprawnościami od środka, tym samym zacznę zmieniać Polskę i jej podejście do osób, które zmagają się z ograniczeniami na lepsze – napisał. – To, że znalazłem się wśród wyróżnionych pokazuje, że w pewnym stopniu udało mi się tego dokonać – dodał.

Czwartą z wyróżnionych osób była Paulina Woźniak. Mieszka w Dortmundzie, pracuje jako magazynier komisjoner. Urodziła się bez lewego przedramienia. Jak sama mówi: „Uważam za bardziej pewne, niż pewne to, że dwóch lewych rąk nie będę miała”. Prowadziła dla TVP Sport treningi „Trenuj z Pauliną” na Instagramie. Wywalczyła w pływaniu (na dystansie 100 metrów stylem klasycznym) srebrny medal w Pekinie i brązowy w Londynie podczas Igrzysk Paraolimpijskich. Marzy o założeniu rodziny i domu pełnym psów.

W imieniu wyróżnionej nagrodę odebrała Marzena Zawadzka, dyrektor biura Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

– Samo znalezienie się w gronie tak cudownych osób jest już dla mnie ogromnym wyróżnieniem – mówiła w przesłanym filmie Paulina Woźniak.

Nagroda publiczności

Ta nagroda została przyznana głosami czytelników portalu niepelnosprawni.pl – w sumie oddano ich prawie 17 tysięcy. Nagrodę publiczności otrzymał Michał Milka – powędrowało do niego 8 091 głosów. Obecnie pracuje z Urzędzie Miasta Gdańska, jego pasją jest teatr – jak sam mówi, scena to miejsce, w którym można uwolnić emocje, uczucia i pragnienia. Był uczestnikiem pierwszej edycji programu „Down the road. Zespół w trasie”. Największe marzenie? Żebyśmy wszyscy trzymali się razem. – Chcę ludzi jednoczyć, aby wreszcie ludzie pełnosprawni nas pokochali, aby trzymali się z nami – mówił w klipie filmowym prezentującym jego sylwetkę.

– Chciałbym podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, którzy w nas wierzą i nas kochają, bo my wszyscy jesteśmy ludźmi bez barier, każdy z nas – zaznaczył, odbierając nagrodę. – To zwycięstwo jest nie tylko moje, ale wszystkich. (…) Idźmy w stronę miłości, razem – dodał.

Człowiek bez barier 2020

Nagroda główna powędrowała do Stanisława Kmiecika. Urodził się Łosowie Dolnej (niedaleko Nowego Sącza), jest malarzem, a z powodu swojej niepełnosprawności maluje za pomocą nóg. W 2018 roku został wyróżniony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości. Jeździ samochodem, zainicjował akcję wpierania dzieci, które urodziły się bez rąk bądź straciły je w wyniku wypadku lub choroby – w planach jest założenie fundacji.

Nie lubi mówić o sobie – tak też było podczas gali. Odbierając statuetkę, przekazał głos żonie, a sam powiedział tylko jedno słowo: „Dziękuję”.

– Fajnie jest przełamywać stereotypy, fajnie jest przełamywać bariery. Staś to robi doskonale, choć jak zwykle nie lubi o tym mówić, zawsze do tego wystawia mnie, ale myślę, że kto go zna, to wie, że on nie gada, on po prostu robi – mówiła.

Partnerem instytucjonalnym gali „Człowiek bez barier” 2020 był Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, partnerami głównymi byli: Fundacja PZU i Fundacja Orange. Galę wspierali także inni partnerzy: Coloplast, Fundacja Lotto, Fundacja PKO BP, PKP Intercity oraz Polpharma.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP 2, Jedynka – Polskie Radio oraz portal niepelnosprawni.pl.

Print Friendly, PDF & Email